I cesta může být cíl...

Napsal uživatel marba dne 05.07.2023 - 12:07

Projekt kvart je tradiční a oblíbená událost, která završuje studium na nižším gymnáziu. Letos jsme se rozhodli pro inovaci a místo, aby projekt probíhal v Brně, vykročili jsme do neznáma a vyrazili na expedice. Tomu ale předcházela dlouhá přípravná fáze. Projekt byl studentům představen těsně před Vánoci: zúčastnili se besedy se zkušeným cestovatelem a zvolili si typ expedice podle svých zájmů. Na pravidelných setkáních se týmy postupně propracovaly ke konkrétnímu plánu: definovaly si své cíle, zvážily rizika, dohodly si pravidla komunikace a rozhodování, rozdělily si role. Následně si studenti vytvořili detailní harmonogram na 4 dny, udělali rozpočet, zařídili si ubytování, dopravu i stravování. Ve druhém červnovém týdnu se kvartáni vypravili na cesty. 

Horská expedice do Bílých Karpat byla klasickým přechodem hor na těžko - s batohem, spacákem a se spaním ve vlastnoručně postavených přístřešcích. Nejsilnějšími zážitky byla vyhlídka z bývalé vojenské věže, strmý výstup na Velký Lopeník a nález marihuanového záhonku uprostřed lesa. Za 4 dny kvartáni nachodili 65 kilometrů s batohem a dalších 20 km na lehko. 

Druhá horská expedice zamířila do Vysokých Tater. Studenti zde bydleli na ubytovně u Štrbského plesa a podnikali jednodenní výlety, jejichž cílem byla další horská plesa a vodopády. Trasy na nejvyšší tatranské vrcholky byly totiž v tu dobu kvůli sněhu ještě uzavřené. Nikdo z účastníků jistě nezapomene na koupání v jezírku u vodopádu Skok, na hodinové čekání na východ slunce, ani na dobrodružné vaření večeře, kdy jeden z kuchařů byl slepý, druhý hluchý a třetí chromý.

Třetí skupina byla složena z badatelů a umělců, kteří si dali za cíl navštívit na jediný den magické Benátky. Zjistili, že vyznat se v nich není vůbec jednoduché - v úzkých uličkách se totiž ztrácí GPS signál a nejedna z nich ústí do plavebního kanálu. Přesto se jim podařilo prochodit velkou část města a během následujícího pobytu na chalupě na Vysočině proměnit své zážitky a dojmy v umělecká díla. Badatelé zkonstruovali raketu a odpálili ji do úctyhodné výšky.

Čtvrtá skupina měla zaměření kulturně-historické. Cílem bylo prozkoumat Vídeň: navštívit ZOO v Schönbrunnu, botanickou zahradu, Naschmarkt, vidět Hofburg, Stephansdom, Belvedere, Karlskirche, Hundertwasserhaus a Donauinsel. Jedním z cílů ale také bylo ušetřit z rozpočtu na atrakce v Prátru, což se studentům podařilo a byla to zasloužená odměna. Největší výzvou bylo soužití s dalšími obyvateli hostelu Be Free, které poskytlo četné příležitosti ke komunikaci v cizích jazycích. 

 

Po skončení samotných expedic měli kvartáni týden na to, aby připravili pro ostatní studenty, učitele a rodiče prezentace, které by zachycovaly průběh jejich cesty. Prezentace proběhly celkem třikrát, přičemž kvalita projevu postupně rostla. Největší úspěch měla vtipně sestříhaná videa. Mluvit před publikem čítajícím kolem stovky posluchačů bylo posledním nelehkým úkolem projektu kvart.

 

A k čemu to vlastně bylo? Studenti byli postaveni tváří v tvář výzvám, před kterými doposud nestáli - domluvit se se skupinou 16 lidí na smysluplném strávení čtyř společných dní a zařídit vše potřebné. Věříme, že expedice byly velkou školou v umění komunikace, naučily kvartány podrobně plánovat a dotahovat věci do konce a umožnily jim poznat lépe své spolužáky, ale hlavně sebe samé, svoje vlastní schopnosti i limity. O tom svědčí i slova samotných účastníků:

Zjistil jsem, že se umím vyburcovat k lepším výkonům."

Odnáším si poznání, že je potřeba se vzájemně respektovat a že i velká skupina se dokáže domluvit."

Ve výsledku může být skvělé, když se musíme sžít i s ostatními lidmi, nejen spoléhat sami na sebe."

 

Věříme, že to je něco, co se do života hodí.

Petra Eliášová
Kateřina Kallus Brychová
Petra Smělíková Pilátová
Marie Štarhová
Tomáš Nečas