2. cizí jazyk (N, Fr, R, Šp, La)

Jugend debattiert

Napsal uživatel marba dne 14.06.2024 - 09:06

Minulý týden se konalo v Praze semifinále a finále soutěže Jugend debattiert. Honza Souchop ze 3. C skvěle debatoval na pozici Pro 1 v semifinálové debatě na téma: Sollen in Supermärkten nur noch regionale und saisonale Produkte verkauft werden dürfen?Do finále mezi nejlepší 4 se mu postoupil nepodařilo. Finálová debata se konala na Německém velvyslanectví a byla na téma: Sollen in Schulen regelmäßige Zivilschutzübungen durchgeführt werden? JD je nejen o debatování o zajímavých tématech, ale také o poznávání nových lidí. Přesně tak tomu bylo i tentokrát.

JD1

Úspěchy našich žáků v soutěži z ruského jazyka

Napsal uživatel horakova dne 11.06.2024 - 23:14

Naši žáci byli letos velmi úspěšní v soutěžích z ruského jazyka. Lukáš Satrapa ze 4. bg i Mojmír Houdek z 2.C nejprve společně reprezentovali školu v krajském kole soutěže, které pořádali odborníci z Ústavu slavistiky Masarykovy univerzity. Mojmír Houdek, jehož jsme do této soutěže vyslali již podruhé, obsadil v kategorii středoškoláků báječné 3. místo. Porotkyně soutěže, paní doktorka Zaňko, potvrdila, že Mojmír mluví rusky opravdu přesvědčivě. Lukáš Satrapa následně v kategorii základních škol fantasticky zvítězil. 

V pátek 31. května Lukáš reprezentoval naši školu na celostátním finále v Praze na Vysoké škole ekonomické. V konkurenci dalších 13 žáků ze všech krajů republiky obsadil pěkné 9. místo. Porota tentokrát vysoce hodnotila zejména jeho schopnost popisovat obrázky. 

Oběma chlapcům patří velké díky a budeme jim držet palce v dalších letech. 

                                                                                                                                         Mgr. Michal Horák, učitel ruštiny 

Jugend debattiert - Landesqualifikation

Napsal uživatel marba dne 27.05.2024 - 13:13

V pátek 24. 5. se na Österreich institutu konala kvalifikace do semifinále v Jugend debattiet. Na debaty se intenzivně připravoval Jan Souchop, který postoupil z městského kola, a Vojta Ocelka, který postoupil jako náhradník. Témata debat nebyla jednoduchá. Honza se s nimi statečně popral a postoupil do dalšího kola a to do semifinále, které se koná 5. 6. v Praze. Hned den poté bude finále na Německém velvyslanectví. Teď nás čeká příprava na další 2 debaty a těšíme se na debatování v Praze.

Jugend debattiert

Napsal uživatel marba dne 25.04.2024 - 10:09

V pondělí 22. 4. 2024 se konalo městské kolo debatní soutěže v německém jazyce Jugend debattiert. Jaroška se do této soutěže zapojila před třemi lety. Letos se na debaty připravovali Vojta Ocelka (3.B) a Honza Souchop (3.C). Čas, který jsme věnovali trénováním debat a vyhledáváním fakt o zadaném tématu, se vyplatil. Honza postoupit mezi nejlepší 4, Vojta obsadil 5. místo a je náhradníkem. Honza postupuje do dalšího kola s názvem Landesqualifikation a tam už ho čekají 2 debaty. Držte mu palce.

JUGEND DEBATTIERT 2024

Moc děkuji celému týmu JD, bez vaší pomoci by to nešlo.

Martina Clausová

Mojmír Houdek a Lukáš Satrapa ovládli školní kolo soutěže v ruštině

Napsal uživatel horakova dne 17.03.2024 - 22:01

Žádné překvapení. Tak by se dal shrnout průběh školního kola soutěže v ruském jazyce. Do krajského klání, které proběhne v dubnu, totiž vysíláme "známé firmy". Mojmír Houdek i Lukáš Satrapa již vloni naši školu ve stejné soutěži reprezentovali. 

Školní kolo soutěže probíhalo letos zvlášť na Příční a zvlášť na Jarošce. Na Příční ve středu 13. března za prvním Lukášem Satrapou (4.bg) těsně skončili Vojta Vaněk (4.bg) a třetí Vojta Vrána (4.ag). Soutěž na Jarošce se uskutečnila ve čtvrtek 14. března a za legendárním Mojmírem Houdkem (2.C) se umístila jako druhá Julia Bónová (3.B) a třetí fantasticky Klára Komárková. Obě dvě děvčata studují ruštinu volitelně, tedy jako svůj třetí cizí jazyk. Bezvadně se domluví již po roce a půl výuky. Z toho máme největší radost. 

 

Fakt, že se všichni naši soutěžící rozhodně rusky domluví, potvrzují i rodilí mluvčí. Se soutěží na Příční nám totiž jako porotkyně pomáhala Veronika Pšenicová (3.bg) a na Jarošce zase pozorně naslouchal Seňa Mironov (3.B). Oběma rodilým mluvčím patří velké poděkování.

Všem účastníkům soutěží náleží jednička za aktivitu, vítězové obdrželi malé dárečky z ukrajinského obchůdku v restauraci Samovar. Do krajského kola soutěže můžeme popřát jen: "Ни пуха, ни пера!"

 

Mgr. Michal Horák
učitel ruštiny  

Pozdrav z Litvy: Naše žačky píší o ruskojazyčné škole v Kaunasu

Napsal uživatel horakova dne 20.10.2023 - 21:02

Naše gymnázium se letos poprvé zapojilo do projektu Erasmus+. Jedná se o obdobu vysokoškolského programu – hlavním cílem tedy je podpora mobility žáků i učitelů. A s ní také podpora rozvoje jazykových dovedností. Máme velkou radost, že první žačky, které vyrazily na Erasmus, studují v naší nové partnerské škole – ruskojazyčném Mezinárodním gymnáziu Kaunas v Litvě. Studentky 4.C Jana Chaloupková a Lucie Drápelová nyní zdokonalují svoji ruštinu, jelikož obě uvažují o maturitě z tohoto jazyka. Erasmus+ jim poskytl finance na ubytování a stravu na místě. Lucka s Janou celé Jarošce nyní posílají svůj osobitý pozdrav:

Darmstadt v Brně

Napsal uživatel marba dne 17.10.2023 - 10:27

Co se to děje, když skupina studentů najednou uklízí, jako by každé smítko prachu v jejich bytě bylo časovanou bombou? To se jen nevyhnutelně blíží brněnská část výměny Jarošky s německou Edith-Stein-Schule. Tak tedy ještě utřít poslední poličku a honem vyzvednout partnery po dlouhé jízdě z Darmstadtu. Unavené cestovatele čekalo nadšené vítání s maminkami, tatínky, babičkami i dědečky – často ve formě rozpačité pantomimy doprovázené proudy českých slov, které naše německé přátele ještě více mátly. Vytváříme německo-česko-anglické splácaniny, ale nikomu to nevadí.

Studenti poznávali Rigu, nejvíce ruskojazyčné město Evropy

Napsal uživatel horakova dne 04.10.2023 - 20:27

Od vypuknutí války na Ukrajině jsme začali intenzivně pátrat. Hledali jsme destinaci, kde by naši žáci mohli stále ještě využívat ruštinu. A naše hledání na konci září 2023 skončilo. „Objevili“ jsme Rigu, hlavní město Lotyšska.

Přiznávám, titulek je trochu zavádějící. Ale i podle různých statistik Riga opravdu je nejvíce ruskojazyčným městem v Evropě, pokud se ovšem nepočítají Rusko, Bělorusko a Ukrajina. Po dvou exkurzích do bližší Litvy jsme se konečně na podzim roku 2023 vypravili letecky do Lotyšska, abychom zjistili, zda čísla nelžou.

Jaroška má novou partnerskou školu. S Kaunasem nás nově pojí i Erasmus+

Napsal uživatel horakova dne 16.08.2023 - 17:22

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu jsme ukončili naše letité partnerství s lyceem v Sosnovém Boru. Ani do Lvova, kde má naše škola spřátelené jazykové gymnázium, teď kvůli válce jezdit nemůžeme. Protože jsme ale nechtěli, aby se současná situace podepsala na výuce ruštiny, začali jsme ihned hledat další evropské země, kde se dá rusky domluvit. Volba padla na Litvu, region města Kaunas. Pojí nás s ním hned dvojité přátelství – jednak je celý region partnerskou oblastí Jihomoravského kraje. Za druhé je také samotný Kaunas partnerem města Brna. Vloni na konci června jsme proto poprvé vyrazili právě do tohoto litevského města.

Letos jsme do Kaunasu vycestovali znovu, naše exkurze trvala od 26. června do 4. července. V Mezinárodním kaunaském gymnáziu jsme opět uspořádali projektový den, tentokrát zaměřený na srovnávání systémů třídění odpadu v obou zemích. Žák tamního gymnázia Stěfan Misočenko si pro projektový den připravil i speciální krátkometrážní film. Zhlédnout ho můžete níže.

Protiatomový kryt i kancelář běloruské prezidentky. Litva má stále čím překvapovat

Napsal uživatel horakova dne 16.08.2023 - 14:56

Dva tisíce šest set kilometrů autobusem. Osm dní na cestách. Tři největší města. Čtyři hostely. Sedm exkurzí v ruštině. Tři učitelé, ale hlavně pětadvacet studentů gymnázia. Tak by se dalo v číslech vyjádřit vše podstatné z letošní ruskojazyčné expedice do Litvy, kterou jsme podnikli na přelomu června a července. Nenechte se ale zmást, čísla rozhodně nemohou vyjádřit všechno.

Exkurze ruského jazyka dříve směřovaly na Ukrajinu a také do Ruska. Kvůli ruské invazi jsme se ale vloni rozhodli hledat další evropské destinace, kde se dá rusky domluvit. Tou nejbližší je právě Litva. Protože je to země poměrně malá, chtěli jsme studentům ukázat všechno podstatné.