Studenti poznávali Rigu, nejvíce ruskojazyčné město Evropy

Napsal uživatel horakova dne 04.10.2023 - 20:27

Od vypuknutí války na Ukrajině jsme začali intenzivně pátrat. Hledali jsme destinaci, kde by naši žáci mohli stále ještě využívat ruštinu. A naše hledání na konci září 2023 skončilo. „Objevili“ jsme Rigu, hlavní město Lotyšska.

Přiznávám, titulek je trochu zavádějící. Ale i podle různých statistik Riga opravdu je nejvíce ruskojazyčným městem v Evropě, pokud se ovšem nepočítají Rusko, Bělorusko a Ukrajina. Po dvou exkurzích do bližší Litvy jsme se konečně na podzim roku 2023 vypravili letecky do Lotyšska, abychom zjistili, zda čísla nelžou.

A je tomu opravdu tak. Ruštinu je v Rize slyšet doslova na každém kroku. Rusky mluví stewardky airBaltic, rusky s vámi pohovoří řidič autobusu, který vás veze z letiště, rusky si domluvíte ubytování, nakoupíte v obchodech, ruštinu slyšíte všude. A co víc, na rozdíl od Litvy zde není problém najít ruskojazyčné knihkupectví a pořídit literaturu. Večer si můžete zajít na činohru nebo muzikál do Rižského ruského divadla Michaila Čechova. Bez problému vás rusky provedou ve všech muzeích i po centru města. Statistiky nelhaly, rusky v Rize mluví téměř každý. Pro zhruba polovinu lidí pak je ruština jazykem rodným.

„V Rize se dalo domluvit rusky na každém rohu a bylo skvělé si vyzkoušet jazyk takhle naostro. Absolvovali jsme také jazykový kurz, který byl zpočátku sice poměrně nudný, ale druhá část byla mnohem zábavnější. Každodenní konverzace s cizinci spolu s intenzivním jazykovým kurzem byla výbornou přípravou k maturitě,“ potvrdil Jan Kratochvíl, který uvažuje, že bude na jaře 2024 z ruštiny skládat „zkoušku dospělosti“.

Za pět dní jsme toho stihli opravdu hodně. Zejména bezpočet exkurzí s průvodci v centru města i v různých muzeích. Návštěvu rižského ghetta, kde na nás hluboce zapůsobila výstava věnovaná třem tisícům lidí, které do Rigy deportovali z Terezína. Místní muzeum nás dokonce požádalo o spolupráci při mapování příběhů některých obětí holocaustu z Brna. Žáci absolvovali osmihodinový jazykový kurz. Dvakrát jsme byli v divadle. Vlakem jsme zajeli k Baltskému moři, a ti nejodvážnější se dokonce i koupali. Získali jsme nové přátele v Rižském technicko-jazykovém gymnáziu. Je možné, že v budoucnu přijedou na oplátku oni do Brna. Žáci také sbírali podklady pro ekonomicky zaměřené projekty, ve kterých srovnávali dopady současné krize na společnost u nás a v Lotyšsku. Na pět dní toho bylo až až.

Naše exkurze byla určená jen pro 15 žáků, vybírali jsme proto ty, kteří mají o ruštinu velký zájem. A zdá se, že se studentům akce líbila. „Byla jsem na exkurzi s ruštinou poprvé a nedokážu si představit, že by to mohlo být lepší. Počasí nám vyšlo krásně, ale mně se nejvíc líbila možnost používat ruštinu mezi rodilými mluvčími. Ruštinu jsme využívali jak v divadle, tak při návštěvě gymnázia a dokonce i na ulici mezi lidmi. Celý zájezd byl moc fajn a věřím, že jsem se posunula nejenom v úrovni znalosti jazyka,“ zhodnotila třeba Lea Knoblochová ze třídy 2.B.

Na závěr se sluší poděkovat. Velké díky patří Jihomoravskému kraji, který nám z programu „Do světa! 2023“ vyčlenil na akci dotaci ve výši 126 tisíc korun. Všem žákům tak kraj uhradil letenku i ubytování. Exkurze pak každého vyšla jen na pár tisíc. A ještě jeden závazek: pokud to bude jen trochu možné, do Rigy se určitě brzy vrátíme. Kdo ví, možná to bude už na konci tohoto školního roku...

 

Mgr. Michal Horák

učitel ruštiny