Protiatomový kryt i kancelář běloruské prezidentky. Litva má stále čím překvapovat

Napsal uživatel horakova dne 16.08.2023 - 14:56

Dva tisíce šest set kilometrů autobusem. Osm dní na cestách. Tři největší města. Čtyři hostely. Sedm exkurzí v ruštině. Tři učitelé, ale hlavně pětadvacet studentů gymnázia. Tak by se dalo v číslech vyjádřit vše podstatné z letošní ruskojazyčné expedice do Litvy, kterou jsme podnikli na přelomu června a července. Nenechte se ale zmást, čísla rozhodně nemohou vyjádřit všechno.

Exkurze ruského jazyka dříve směřovaly na Ukrajinu a také do Ruska. Kvůli ruské invazi jsme se ale vloni rozhodli hledat další evropské destinace, kde se dá rusky domluvit. Tou nejbližší je právě Litva. Protože je to země poměrně malá, chtěli jsme studentům ukázat všechno podstatné.


Vilnius, druhý domov ruské opozice

Autobus nás nejprve zavezl do hlavního města Vilniusu. Je to vskutku krásné historické město s křivolakými uličkami, romantickými kavárnami a desítkami nádherných kostelů. Už tu máme i své známé. Opět nás prováděla paní Anička, která pochází z ruskojazyčné rodiny. Ukázala nám město z výšky – z trosek velkoknížecího hradu, který se tyčí nad centrem. Nevynechali jsme však ani „republiku“ Užupis, tedy takovou místní obdobu naší Kamenné kolonie. Zdejší umělci před časem vyhlásili samostatnou republiku a mají dokonce i svou ústavu, pasy i hraniční přechody.

Ve Vilniusu je ruština slyšet na každém kroku. Obstojně ji využijete v obchodech i dopravě. Je to natolik ruskojazyčné město, že si jej jako svůj dočasný domov zvolili také mnozí zástupci ruské a běloruské opozice. Naši „delegaci“ letos přijali zaměstnanci kanceláře exilové prezidentky Běloruska, Světlany Tichanovské. Paní prezidentka bohužel odletěla krátce před naším příjezdem, ale i setkání s její mluvčí v supermoderním a zabezpečeném kancelářském komplexu na nás všechny zapůsobilo. Student Bohdan Svoboda měl pro paní mluvčí připravené otázky, protože o Rusku a Bělorusku píše svoji závěrečnou práci. Pro paní prezidentku i její tým jsme měli připravené upomínkové předměty z Brna od samotné paní primátorky. Součástí byl i osobní dopis. Nakrátko jsme se tak stali opravdovou delegací města Brna.

 

Projektový den na gymnáziu v Kaunasu

Ruštinu studenti využili také na menším jazykovém kurzu, který pro nás zajistili místní učitelé. Nejvřelejšího přijetí se nám ale dostalo v Kaunasu. Tohle město má s Brnem mnohé společné: také je to druhé největší město své země, kdysi dokonce bývalo náhradní metropolí. Kaunas v meziválečné éře opanoval styl bauhaus, ulice tak nápadně připomínají ty brněnské s otisky funkcionalismu. Ale hlavně, již podruhé jsme navštívili místní mezinárodní gymnázium. Většina žáků tu absolvuje studijní program v ruštině. Jako každý rok, i letos jsme společně se studenty místní školy uspořádali projektový den. Tentokrát při něm žáci srovnávali český a litevský systém třídění odpadu. Vznikly nádherné plakáty a také velmi osobitý film, který ještě vložíme na stránky školy později v jiném článku.

Nejzajímavější bod letošního programu na nás čekal taktéž v Kaunasu. Objevili jsme tu protiatomový kryt z dob socialismu, který nadšenci upravili na osobité Muzeum KGB. Představte si obří betonový sklep napěchovaný zajímavými exponáty. Pistole, samopaly, plynové masky, odznaky, peníze, staré automaty, figuríny v dobových oblecích. V krytu jsme byli víc jak dvě hodiny a stále jsme se neměli k odchodu.

Při návštěvě Litvy jsme nemohli vynechat Baltské moře. Jasně, není tak teplé jako Jadran nebo Egejské moře. Ale je prostě nádherné. Letos jsme si dokonce dopřáli i jednu noc v chatkách přímo na pobřeží v městečku Palanga. Na závěr jsme si prohlédli i největší litevský přístav – Klaipedu.

Na náš projekt – jazykovou exkurzi – nám částkou 230 tisíc přispěl Jihomoravský kraj z programu Do světa! Díky této štědré dotaci mohli studenti vycestovat téměř zadarmo. Chtěli byste jet někdy s námi? Přihlaste se do ruštiny, ať už povinné, nebo volitelné. Obdobné exkurze pořádáme až dvakrát ročně. Již v září poletíme do lotyšské Rigy!

 

Mgr. Michal Horák

učitel ruštiny

 

Za poskytnutí dotace z programu „Do světa! 2023“ děkujeme Odboru školství Jihomoravského kraje. Pracovníkům Odboru tiskových věcí a managementu také děkujeme za moravská vína, která jsme v Litvě rozdali našim partnerům.
V neposlední řadě patří velké poděkování paní primátorce Markétě Vaňkové za dárkové balíčky pro žáky z Kaunasu i za dárky pro paní prezidentku Tichanovskou.