Chemiklání 2022

Napsal uživatel marba dne 11.04.2022 - 12:55

Letos se konal již sedmý ročník týmové chemické soutěže “Chemiklání”. Mohou se jí zúčastnit tříčlenné až pětičlenné skupiny (ovšem čím víc členů, tím větší šance na vítězství). Letos Jaroška sestavila pouze tým pro kategorii B: Olivie Matyasková, Vojtěch Ocelka (oba z 1.B), Martin Hanák (z 2.B), Jana Chaloupková a Tereza Šustrová (obě z 2.C).

Chemiklání 2022

Tento ročník probíhal ve dvou kolech, první z nich bylo online a druhé se konalo prezenčně v Pardubicích na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Online předkola se účastnilo 65 týmů, prezenčního kola pak 16 týmů v kategorii A (pro 3. a 4. ročníky) a 15 týmů v naší kategorii B (pro 1. a 2. ročníky).

Na začátku soutěže tým obdrží zadání šesti úloh a poté za každou správně vyřešenou dostávají zadání další úlohy. Celkem je možné vyřešit až 36 úloh.

Online kolo se konalo 28. 1. 2022 a my jsme jej řešili z multimediální učebny u nás ve škole. V něm jsme se v konkurenci 25 týmů v naši kategorii umístili třetí. Postoupili jsme tedy do prezenčního kola konaného v Pardubicích. Jako soutěžící jsme měli možnost přijet do Pardubic o den dříve a zúčastnit se Dne otevřených dveří na pardubické univerzitě. Této možnosti využili tři z nás. V pátek za námi dorazili zbylí dva členové týmu přímo na univerzitu. Zde do 10 hodin probíhala registrace. V daném čase se nám podařilo shromáždit celý tým a spolu s rozsáhlým (a hlavně těžkým) učebním materiálem ze školní knihovny se přesunout do soutěžní místnosti. Poté nám organizátoři přednesli pár slov na úvod a zopakovali pravidla. Soutěž mohla konečně začít! Na řešení úloh jsme měli 1,5 hodiny. Po skončení soutěžení jsme si dali oběd v univerzitní menze a prodiskutovali jsme při něm některá řešení úloh. Určitě si budeme ještě dlouho pamatovat, co je to molární objem…Vyhlášení začalo (téměř) přesně ve 14 hodin. Samozřejmě jsme byli velmi napjatí, jak se umístíme. Nakonec z našeho snažení bylo páté místo v kategorii B! Úspěch jsme šli oslavit do kavárny společně s organizátory. Ti se vyptávali se na naše dojmy, aby mohli Chemiklání v dalších letech ještě vylepšit. Pak jsme se s Pardubicemi rozloučili a vydali se na zpáteční cestu vlakem.

Olivie Matyasková, Jana Chaloupková