Letní laborky pro nadané (šílené) chemiky 2019

Napsal uživatel kyasova dne 06.09.2019 - 18:00

Ve dnech 26. až 29. 8. 2019 jsme se jako skupina nadšených chemiků setkali v prostorách laboratoří organické chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity, jež se nachází v brněnském Univerzitním kampusu.
 

Pod vedením zkušených pedagogů – naší profesorky Mgr. Veroniky Kyasové a Mgr. Jaromíra Literáka, Ph.D. jsme prováděli všemožné chemické experimenty a připravovali se tak zčásti na nadcházející chemickou olympiádu.

Ve skupinkách po dvou až čtyřech členech jsme se pokoušeli o titraci oxidu siřičitého ve víně, nitraci (a následné odpálení) celulosy, přípravu dimeru lofinu, který při drcení krásně mění barvu, dále jsme se pokoušeli o výrobu nádherně zbarvených acetylacetonátových komplexů (např. železitého, který měl krvavě červenou barvu), a o mnoho dalších syntéz. Na zub jsme se ale podívali na kloub i analýze přítomnosti aminokyselin v instantní polévce. Mladší účastníci se věnovali například izolaci přírodních barviv z rostlinného materiálu nebo si jako tradičně syntetizovali paracetamol (obsažený v léčivu Paralen).

Veškerý čas jsme netrávili jen v chemické laboratoři. Vydali jsme se celkem na dvě exkurze. Jedna nás zavedla do výzkumného centra CEITEC do Centrální laboratoře Proteomika k přístroji MALDI-TOF, jenž dokáže díky hmotnostní spektrometrii a ionizaci vzorku prostřednictvím laseru identifikovat téměř libovolný protein. Děkujeme Mgr. Ondreji Šedovi, Ph.D. za provedení laboratoří a ukázky měření. Druhá naše cesta vedla do Loschmidtových laboratoří, kde se na výzkumech v oblasti proteinového inženýrství podílí i bývalý student Jarošky Jan Česnek. Jako správní vědátoři jsme vařili zmrzlinu pomocí kapalného dusíku a zahráli si chemickou verzi hry lodě.

Na pořádných chemických laborkách samozřejmě nesměl chybět ani nějaký ten výbuch, a tak jsme si pomocí PET-láhví vyrobili dusíkové bomby a rakety, které jsme poslední den také odpálili. Celý program jsme si velmi užili a těšíme se na příští ročník! 

                                Jakub Koňárek (4.ag) a Anna Hronová (4.ag)