Poznávací zájezd „Dvě tváře Irska“

Napsal uživatel marba dne 07.05.2019 - 09:15

Ve dnech 9.–17. 4. 2019 se studenti 1.–3. ročníku Jarošky vydali za poznáváním dvou tváří Irska, anglicky mluvící země, kterou ještě dosud nikdy nenavštívili. Jejich první zastávkou na Britských ostrovech bylo kdysi velmi významné přístavní město Liverpool, v němž svou hudební kariéru zahájili legendární The Beatles. S historií kapely se mohli studenti blíže seznámit v muzeu The Beatles Story a také navštívili místo, kde stával kdysi proslulý klub The Cavern, v němž The Beatles začali veřejně vystupovat.

Z Liverpoolu se pak nočním trajektem studenti přeplavili do hlavního města Severního Irska Belfastu. Zde je čekala prohlídka slavného muzea RMS Titanic, největší expozice na světě věnované této slavné lodi, která se v Belfastu „narodila“, dále návštěva jedné z nejobávanějších věznic na světě Crumlin Road Gaol a také procházka historickým centrem města. Zajímavým zážitkem bylo také vidět tzv. linii míru, zeď s branami oddělujícími v období zvaném The Troubles znepřátelené čtvrtě města obývané na jedné straně katolíky a na druhé straně loajalistickými protestanty.

Následující den byl celý věnován pobytu v Severním Irsku na jeho malebném, avšak drsném pobřeží, kde si ti odvážnější mohli zkusit přejít přes Carrick-a-rede Rope Bridge, provazový most zavěšený 25 m nad mořskou hadinou. Dále následovala prohlídka známého útvaru nazývaného Giant´s Causeway – Obrův chodník tvořeného čedičovými sloupy. Procházka alejí Dark Hedges a návštěva jeskyní Caves of Cushendum nedaleko stejnojmenného malebného přímořského městečka připomněly studentům seriál Hra o trůny, který tato místa proslavil.

Po dvou nocích strávených ve velmi přátelských a pohostinných severoirských rodinách zamířila výprava na jih do Irské republiky. První zastávkou bylo ještě severoirské městečko Downpatrick, pyšnící se hrobem Sv. Patrika, patrona Irska, který na ostrově šířil křesťanství. Následovaly překrásné zahrady Powerscourt Gardens a nejvyšší vodopád Powerscourt Waterfall. Velmi malebné bylo i údolí Glendalough s katedrálu, válcovou věží a křížem Sv. Kevina.

Po noci strávené v rodinách v Dublinu následoval asi nejstudenější a největrnější den celého pobytu, kdy „smaragdový ostrov“, jak se také Irsku pro všudypřítomnou svěží zeleň přezdívá, ukázal svou odvrácenou tvář. Celodenní pobyt venku za daného počasí byl opravdu jen pro silné jedince. Program dne byl ale opět velmi zajímavý. Začal návštěvou mýtického místa irské historie zvaného Tara, kde se korunovali keltští králové. Následovala prohlídka jednoho z nejmohutnějších irských hradů Trim Castle, který proslavili Anglonormané. Velmi působivá také byla chodební hrobka Knowth v údolí The Boyne Valley, megalitická stavba starší více než 5 000 let, dále klášter Melifont Abbey a křesťanské sídlo Monasterboice z 6. století, pyšnící se největším keltským křížem na území Irska.

Následovala druhá, tentokrát větrná a deštivá noc v Dublinu a poté celodenní prohlídka tohoto významného města. Studenti se prošli historickým centrem a viděli Trinity College – nejvýznamnější irskou univerzitu, St. Patrick´s Cathedral, Dublin Castle, zábavní čtvrť Temple Bar, pomník Oscara Wildea a jeho rodný dům a rovněž navštívili muzeum historie Dublinu – Dublinium a nejslavnější irský pivovar Guiness. Večer se pak v Rosslare nalodili na trajekt a pluli zpět do Velké Británie, do města Pembroke.

Plavba trvala sice jen 4 hodiny, ale na rozbouřeném moři dala některým docela zabrat. Zbytek noci v autobusu rychle utekl a ráno je vítalo přímořské letovisko Brighton. Na jeho prohlídku zbývalo dost času, neboť řidiči museli čerpat povinnou devítihodinovou pauzu před dlouhou zpáteční cestou do České republiky. Všechny suchozemce opět lákalo moře, pláž i známé vyhlídkové molo Brighton Pier, ale také třeba krásný Royal Pavilion inspirovaný indickou architekturou.

Mgr. Eva Kubitová