Zájezd do Bruselu

Napsal uživatel marba dne 17.04.2019 - 18:19

Ve dnech 31. března – 5. dubna 2019 se vybraní studenti třetích ročníků vyššího gymnázia zúčastnili zájezdu do Evropského parlamentu.

Z Brna jsme vyjeli v neděli 31. března ve večerních hodinách. Po zastávkách v Karlových Varech, Chebu a Sokolově, kde se k nám přidali souputníci z Čech, jsme okolo deváté hodiny ranní dorazili do Frankfurtu nad Mohanem. Zde jsme absolvovali krátkou prohlídku bankovního centra Evropy, tzv. „Mainhattanu“, zakončenou skupinovou fotografií před známou skulpturou eura. Z hessenské metropole nás čekala cesta přes Nizozemsko do belgického univerzitního města Lovaně, kde jsme byli po zbytek zájezdu ubytováni.

V úterý byla na programu návštěva tří historicky významných měst Vlámského regionu: Antverp, Brugg a Gentu. Celý den jsme se úspěšně vyhýbali bouřce, jež nad belgickým územím přecházela, a naplno jsme si tak mohli vychutnat dechberoucí atmosféru těchto sídel. V Antverpách jsme si prohlédli bohatě zdobené cechovní domy a renesanční radnici, v Gentu nás večer přivítaly středověké kamenné stavby. Titul nejhezčího města dne podle studentů získaly právem Bruggy, kterým se díky spletitým uličkám a vodním kanálům v historickém centru přezdívá „Benátky severu“.

Následující den jsme strávili v hlavním městě Evropy, Bruselu. Zde jsme v dopoledních hodinách prošli bezpečnostní prohlídkou, a dostali tak možnost nahlédnout pod pokličku dění v centru unijní politiky. V Evropském parlamentu jsme po krátké přednášce o fungování, pravomocích a zájmech této organizace měli jedinečnou možnost vyzpovídat českého europoslance Petra Ježka. Člen skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, který nás sem osobně pozval, nám přiblížil, co obnáší život evropského politika. Popisoval svoje úlohy v parlamentu a upozornil na nedostatečnou informovanost o EU v České republice. Po besedě jsme se podívali do tzv. Hemicyclu, místnosti, kde probíhá konečné hlasování o přijetí nových zákonů. Načerpat zajímavosti z historie EU bylo možné také v interaktivním centru Parlamentarium. Rušnou metropoli jsme opustili až se stmíváním, po prohlídce centra města. Bruselské dominanty jako „čurajícího chlapečk“ (Manneken Pis) nebo Atomium jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít.

Po třech dnech nabitých programem nám byla nadělena chvíle oddechu v podobě dopoledního osobního volna v Lovani. Poslední možnost ochutnat vyhlášené belgické vafle, pralinky či hranolky všichni před odjezdem využili. Na zpáteční cestě náš autobus „vyšplhal“ na nejvyšší bod Nizozemska a zavítal do německých Cách. Poslední krátkou zastávku jsme měli v Kolíně nad Rýnem, kde se k nebesům tyčí jedna z největších gotických katedrál na světě, Kolínský dóm. 157 metrů vysoká stavba byla pomyslnou tečkou za naším čtyřdenním dobrodružstvím.

A co jsme se naučili? Evropská unie umožňuje evropským zemím navzájem spolupracovat, čímž předchází konfliktům nejen mezi nimi, a hájí demokracii, svobodu a lidská práva občanů těchto zemí. Každý členský stát přispívá k její činnosti a všichni můžeme rozhodnout o budoucnosti organizace účastí u voleb do Evropského parlamentu. Členství v EU přináší České republice mnohem více, než musíme instituci obětovat, přesto se v naší zemi unie často neprávem stává terčem kritiky.

Na závěr bych chtěl za všechny zúčastněné poděkovat našemu průvodci, panu Hambálkovi. Právě díky jeho bezchybné organizaci celého zájezdu jsme každý den dokázali využít na maximum, a přes mnohdy krátký čas strávený v některých městech si z jejich návštěvy odnést to nejdůležitější. Velké díky patří také europoslanci Petru Ježkovi a v neposlední řadě panu profesoru Plevovi, který nás na cestě za poznáním doprovázel.

Filip Mrkva, 3. C