Na Louskáčkovi v Kyjevě aneb Pohroma v národní opeře

Napsal uživatel horakova dne 14.10.2018 - 18:57

Miniletiště Žuljany a přeplněné maršrutky (viz slovníček pojmů) před mezinárodním terminálem dávaly tušit, že výlet do Kyjeva bude dobrodružný. A taky že byl. Nekonečná předměstí Kyjeva nejsou zrovna dvakrát výstavní a trolejbusy se svéráznými konduktorkami (viz slovníček pojmů) člověka ze střední Evropy nejprve vyděsí. Pak si ale město zamilujete.

Široké centrum je nablýskané nejmodernějšími obchody. Ale hlavně je to bašta pro oči: byzantský sloh stařičkých kostelů, ruské baroko se zlatými kopulemi a barevnými fasádami, secese a do toho všeobjímající a vše propojující bloky bytovek i vládních paláců stalinského empíru. Žetonové metro se stoprocentně sovětskými soupravami na kolejích, mozaikovými stanicemi a děžurnými (viz slovníček pojmů), jejichž jediným úkolem je v pravou chvíli zastavit eskalátor. Kyjev je zkrátka jako cesta v čase o mnoho let zpátky.

Viděli jsme toho opravdu hodně. Pluli jsme po širém Dněpru, třetí největší evropské řece. Navštívili bezpočet pravoslavných chrámů plných svíček a mozaik. Se zahalenými vlasy naše studentky sestupovaly do hlubin katakomb Kyjevo-pečorské lávry (viz slovníček pojmů), kde se ve spletitých chodbách podařilo některým i ztratit. V útrobách stometrové sochy Matka vlast jsme zhlédli výstavu o 2. světové válce, na které nechyběly ani superaktuální exponáty z horké fronty u Doněcka. Z podstavce této ukrajinské „sochy Svobody“ byl pak nádherný výhled na město. Celkem třikrát jsme byli v divadle – jednou na činohře v ruském akademickém a dvakrát ve slavné národní opeře.

A tam se to právě stalo. Byl to náš poslední večer, všichni už byli sbalení a vyrazili jsme na proslulý balet Louskáček. Nejmenované žačce se ale během představení podařilo nešťastně drcnout do cestovního pasu. A ten zapadl za sedadlo. Poslední sedadlo v poslední řadě nejvyššího podlaží. Na vyproštění pasu se nakonec seběhlo pět zaměstnanců divadla. Bylo zapotřebí kladivo a páčidlo. Rozpadl se i kus stěny u dveří. „Přijeďte zas, nachystáme si předem nářadí!“ loučil se s námi divadelní technik. A měl recht – do Kyjeva se někdy určitě vrátíme.

Slovníček pojmů:

maršrutka - maršrutnoje taxi, mikrobus MHD

konduktor – prodavač lístků a revizor zároveň

děžurná – hlídačka, vrátná

lávra - chrámový komplex

Mgr. Michal Horák
učitel ruštiny

Za výlet patří veliký dík kolegyni Vieře Hájkové, která pracně nakoupila letenky pro všech 28 účastníků.