Literární dílna 2013

Napsal uživatel Anonym (neověřeno) dne 21.11.2013 - 20:56

Ve dnech 1.-3. listopadu proběhl na našem gymnáziu již pátý ročník Literární dílny. Víkendové akce se zúčastnili nejen seminaristé z naší školy, ale také studenti Gymnázia Velké Pavlovice.

Na programu byly aktivity vedoucí k probuzení fantazie a představivosti, cvičení rozvíjející schopnosti tvůrčího psaní a v neposlední řadě také techniky tvorby poezie. Nechyběla ani dramatická výchova v nedalekém Středisku volného času Lužánky, jejímž tématem byla tentokrát novela Krysař spisovatele Viktora Dyka. Pod vedením paní Rychecké si studenti vyzkoušeli netradiční způsob interpretace díla a díky uvolněné atmosféře divadelního prostředí se navzájem seznámili a lépe poznali. Pro všechny pak bylo snazší spolupracovat na dalších úkolech, mezi které patřily také výtvarné činnosti pod vedením Mgr. Renaty Bláhové.

Stejně jako v předchozích letech nechyběl ani letos kulturní program v podobě divadelního představení. Jedinečná inscenace Čapkovy hry Ze života hmyzu v divadle Husa na provázku byla pro mnohé studenty nezapomenutelným uměleckým zážitkem. Stejně překvapivé bylo pro některé účastníky také vystoupení skupiny ÚstaF-Voiceband.cz, které zhlédli v sobotu večer v HaDivadle. A ještě větším překvapením poté bylo nedělní ráno, neboť vedoucí ÚstaF- Voicebandu Zdeněk Šturma na pozvání paní profesorky Markové vedl workshop pro účastníky dílny. Při pilném cvičení rétorických dovedností si tak studenti ověřili náročnost přednesu, který předchozího večera jen pasivně sledovali. Na závěr společně stráveného literárně tvořivého a velmi přátelského víkendu pak vznikl (a záhy poté bohužel zanikl) nevšední amatérský voiceband složený ze studentů Jarošky a Gymnázia Velké Pavlovice.

Video z Literární dílny 2012 (loňský ročník), autor: Jan Píšala