Cesta do Yorku a zase zpátky

Napsal uživatel horakova dne 24.04.2024 - 00:22

V březnu jsme se se studenty naší školy vydali na šestidenní dobrodružství s jasným cílem – YORK. Ve středu večer jsme se rozloučili s plačícími rodiči a nic nám již nebránilo v tom, abychom se pohodlně usadili v autobusových sedačkách. První zastávkou naší cesty byl Amsterdam. I když by cestování přes celou noc mohlo být pro někoho strašákem, díky milým řidičům, dobře naladěné paní průvodkyni, a hlavně skvělému kolektivu noční cesta uběhla jako mávnutím kouzelného proutku.

 

Ve čtvrtek jsme navštívili Květinový trh, Královský palác, Bekynáž, Oude, Kerk a další zajímavosti. Návštěvu města jsme zakončili projížďkou na lodi amsterdamskou grachtou. Hned poté nás čekalo nalodění na trajekt a sedmnácti hodinová plavba do New Castlu. Kdo nezažil, neuvěří, jak zábavná a zajímavá taková plavba skutečně může být, přestože ztratíte mobilní i internetové spojení se světem.

V pátek ráno jsme se zastavili u zbytků Hadriánova valu a poté následovala prohlídka města Durham a jeho katedrály. Jako by nestačila sama o sobě velkolepost a krása katedrály, na své si zde přišli i fanoušci Harryho Pottera nebo Avengers, protože exteriéry a nádvoří této katedrály byly součástí natáčení těchto filmů. Večer jsme se dostali do yorkských rodin, které nás mile přivítaly, a my jsme se na tři dny stali jejich součástí.

V sobotu a neděli byl nachystaný nabytý program, kdy jsme navštívili nejrůznější oblasti, městečka a přírodní úkazy - Lake District, Castlerigg Stone Circle, Keswick, Derwenwater, Yorkminster, Castle Howard a další. V pondělí ráno jsme se s těžkým srdcem rozloučili s našimi anglickými adoptivními rodinami a vydali se na cestu do Londýna. Tam jsme dorazili v pravé poledne a nic nebránilo tomu, aby začala naše velkolepá jízda hlavním městem Spojeného království. Zde je důležité vyzdvihnout skvělé schopnosti naší paní průvodkyně, protože za jedenáct hodin jsme z Londýna vymáčkli úplně vše, co se dalo – od neuvěřitelně rychlé plavby po Temži, přes návštěvu hlavních památek, po nákupní horečku na Oxford Street, taneční vystoupení a závěrečnou jízdu metrem.

Bezproblémová cesta zpátky byla již třešničkou na dortu. V úterý večer nás naše rodiny opět přivítaly s otevřenou náručí.

                                                                                                                                                    Mgr. Tomáš Zerhau, učitel AJ