Finále Turnaje mladých fyziků 2024

Napsal uživatel marba dne 23.04.2024 - 22:20

Turnaj mladých fyziků je týmová soutěž napodobující reálný vědecký výzkum. V soutěži jde o řešení badatelských úloh, schopnost kritického myšlení i diskusi získaných výsledků. Finále navíc probíhá celé v angličtině.

Ústřední kolo soutěže se letos konalo v Praze 18. až 19. dubna a mezi tradiční účastníky se konečně podařilo probojovat také týmu fyziků z Jarošky a Slovaňáku. Naši školu zde reprezentovali Jakub Hlavenka, Lukáš Vojtek Anita Vaceková (obsadili 4. místo). Celostátní kolo vyhrál a do mezinárodní soutěže postupuje tým Talnet, jehož členkou byla rovněž naše studentka Karolína Králíková.

Turnaj mladých fyziků 2024

První dva fyzikální souboje ústředního kola proběhly na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, zatímco závěrečný duel se uskutečnil v pátek 19. dubna 2024 v sále Adély Kochanovské ve Fyzikálním ústavu AV ČR. Jeho zástupci si pro letošní vyhlášení vítězů připravili pro studenty překvapení. Kromě diváků se na nadějné studenty fyziky přišli podívat také účastníci soutěže, kteří reprezentovali republiku před téměř třiceti lety.

„Měl jsem ráno možnost sledovat začátek první části a mohu konstatovat, že úroveň vašich prezentací v angličtině svědčí o vysoké kvalitě soutěže. Rád bych poděkoval všem, kteří se účastníte, a také organizátorům, jimž přeji, aby vyšel plán a v roce 2027 se uskutečnilo mezinárodní kolo v Praze,“ uvedl v krátké zdravici ředitel FZU Michael Prouza. Ten reprezentoval Českou republiku v mezinárodním kole soutěže v letech 1995 a 1996.

Hned v následujícím roce se účastnil Filip Matějka, dnes profesor ekonomie působící na CERGE-EI, společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. „Prozradím vám, jak turnaj ovlivnil můj život. Po matfyzu jsem šel na Princeton na doktorát a tam se v jednu chvíli ze mne stal ekonom. Takhle přejít zkoušelo hodně skvělých matematiků a fyziků, ale moc se jim to nedařilo. Mne pomohly tři věci, které jsem se naučil na turnaji. Na rozdíl od jiných soutěží, jako jsou olympiády, je v turnaji potřeba nápaditost, protože na zadání se můžete podívat ze sto směrů, což jste ostatně sami při diskusi předvedli. Druhá věc je tým, naučit se spolupracovat, a třetí je prezentace, protože je jedno, zda je to věda, nebo byznys, vždy to musíte umět předat dalším lidem,“ zakončil projev jeden z mála vědců, kterému se v České republice podařilo získat nejprve ERC Starting grant a následně ERC Consolidator grant („Economics of Inattention“). Matějka publikuje práce v předních ekonomických časopisech, jako jsou Econometrica, Journal of Economic Theory či Review of Economic Studies.

Autor: Tomáš Nečas