JaroškaFest 2023

Napsal uživatel marba dne 12.06.2023 - 09:00

Již tradiční událost, na které se mohou studenti, rodiče, přátelé školy i pedagogové setkat v neformálním prostředí. Jedná se o koncertní vystoupení hudebních skupin studentů, absolventů, případně pedagogů Jarošky chystané ve spolupráci s Lužáneckou Open, kavárnou Ponava a Vítem Kalvodou. Koná se přímo na křižovatce ulic třída Kapitána Jaroše a Lužánecké ulice. Na přípravách se podíleli i absolvent Vilém Kopuletý a Mgr. Veronika Kyasová ve spolupráci s vedením školy. Páteční program je úzce propojen s Jaroškou, v sobotu akce pokračuje Lužáneckou open. Vstupné je dobrovolné. Stánky s občerstvením budou v dosahu.

Kdy: v pátek 16.6.2023 od 17 hodin

Kde: v místě, kde se protíná třída Kapitána Jaroše s Lužáneckou ulicí

JaroškaFest zrcadlo

Foto JaroškaFest 2022, Jan Mikolášek

JaroškaFest plakát

Na koho se můžeme těšit:

Ty Syčáci

Ty Syčáci

Foto: Ty Syčáci, Richard Procházka

Kapela Ty Syčáci vznikla v roce 2000 z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény a absolventa Jarošky.

Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, jediný český muzikant schopný hrát doslova celým tělem (on sám tento styl, který jej proslavil už při sólovém vystupování, nazývá „fyzické básnictví“). Jeho spoluhráči v kapele Ty Syčáci jsou kytarista Petr Zavadil a baskytarista Tomáš Fröhlich (ex Pluto).

Kapela plní české kluby už přes dvacet let. Nad hudebním zařazením Těch Syčáků si lámala hlavu řada kritiků: jejich styl se jakémukoli škatulkování vzpírá. Rámcově se dá říci, že zahrnuje prvky rocku, jazzu, moravského folklóru a world music. Možná právě díky této nezařaditelnosti představuje publikum Syčáků doslova průřez mezi generacemi – od středoškoláků po zasloužilé milovníky klasického kytarového rocku.

Květy

Květy

Foto: Květy, Marek Reinoha

Skupina KVĚTY existuje už od začátku tohoto tisíciletí. Po celou dobu se výrazně měnil její zvuk. Od akustických nástrojů se přesunulo těžiště k hutnějšímu rockovému soundu s častým používáním elektroniky. Ačkoliv je experimentální a hledačská, počet jejích posluchačů se rozrostl do velmi širokého spektra. Oceňovány jsou silné texty, aranžérská barevnost, brilantní výtvarné řešení obalů desek, živelné koncerty a přítomnost humoru.

Kapela odehrála stovky vystoupení, včetně zahraničních. Mezi dalšími cenami získala skupina i cenu Vinyla a také vyhrála třikrát cenu Anděl v žánru Alternativní hudba. Skupina spolupracovala s divadlem DNO, natočila hudbu k rozhlasové hře, složila a nahrála písně pro televizní seriál „Svět pod hlavou“ oceněný Českým lvem. Kapela také složila a nahrála hudbu pro celovečerní film Jakuba Šmída "Na krátko" a také pro filmy "Veterán" a "Marťanské lodě". Na zakázku vzniklo i mnoho skladeb na různá kompilační alba a projekty. S Jaroškou kapelu spojuje Ondřej Kyas, který na škole učí hudební výchovu a spolupracuje na vedení sboru nižšího gymnázia.

Členové

Martin E. Kyšperský – zpěv, kytara

Aleš Pilgr – bicí, zpěv

Ondřej Kyas – kytara, klávesy, zpěv

Jiří Habarta – baskytara, klávesy

Vzpomínky na dětství

VND

Vzpomínky na dětství: Lehce na**aná kytarová hudba plná vzpomínek nejen na dětství. Tomáš a Tomáš (mat. ročník 2009) se znají od primy, ale kapelu spolu založili až vyšli z Jarošky.

Buť myš

Buť myš art-punk / Brno

Buť myš

„Punkové základy jsou nepopiratelné. Začátky v garáži na nás budou vidět vždycky. Ale touha experimentovat a zkoušet nové věci u nás vyhrála, a proto se stále více posouváme k artovým světům. Každá písnička je jiná, co se ale nemění je to, že jsme do každé dali své maximum. A kdo ví, kam se ještě podíváme. Buť u toho! BUŤ MYŠ!“

Terezie Urbánková, Téja. Frontwoman kapely a trochu taky taková naše máma (občas trochu víc než trochu). Zarytý fanda sitcomů a Mentalisty, profesionální posluchač našeho dětinského humoru, kočkomatka a prostě fajn holka. Jarošku dokončila v roce 2017 a teď studuje analytickou chemii na PřF MU.

Jan Sobol, Sábl, kytarista, pan Kapelník s velkým K. Ten, kterej ví, kam kterej kabel strčit a co jaká krabička dělá. Zásadně nenosí pásek. Jarošku dodělal v roce 2017 a o pět let později, v trapně řádném termínu, FIT VUT. Myslel si, že jako pracující ajťák bude mít víc času na kapelu.

Štěpán Hlaváček, Štěpa, bubeník, manažer kapely (ten, co mluví s cizíma). Jarošku absolvoval 2017 (ano, spekulace může být potvrzena, všichni tři výše zmínění byli spolužáci!). Příležitostný rybář, cyklista, cestovatel, lyžař, záchranář... řekněme renesanční muž. Momentálně dostudovává PdF a jednou z něho třeba bude učitel.

Mikuláš Foret, Miky, basák, příležitostný kytarista a zpěvák. Kapelní poradce v oblasti náboženství, pálivého jídla a modelka našich sociálních sítí, přející si, jako každá správná modelka, světový mír. Absolvent GML (ano, naše kapela je inkluzivní) a momentálně student bez školy (je to trochu flákač, no...).

Zbyněk

Zbyněk

Kapela Zbyněk byla založena roku 2020, po dlouhém hledání zpěváka se její složení ustálilo v zimě v roce 2022. Toto léto bude vydávat své debutové album Undirter.

Zbyněk definuje svoji tvorbu jako nu-metal ovlivněný hudebními idoly členů kapely, kterými jsou například Korn, Slipknot, Limp Bizkit, Snot nebo Deftones. Zbyněk hraje z vášně k hudbě a bordelu, můžete se těšit na brněnský metal tak, jak jste ho nezažili!

Absoloventy Jarošky jsou Svatopluk a Vilém.

Svatopluk Raška – bicí, Vilém Kopuletý – zpěv a řev, Eduard Buchníček – kytara, Roman Janderka – kytara, Lukas Janderka - basa