Sočkaři z Jarošky 2023

Napsal uživatel marba dne 06.02.2023 - 11:26

Dne 24. ledna se uskutečnila akce Sočkaři z Jarošky, jejímž cílem bylo seznámit především studenty prvních a druhých ročníků s cíli a náplní Studentské vědecké činnosti. Studenti se zde dozvěděli, proč dělat SOČ, co se touto prací mohou naučit, co se mohou dozvědět o sobě, nebo jak získat potencionálního školitele. 

Paní Mgr. Alena Hynková z Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM) seznámila studenty s možností finanční a materiální podpory práce tímto centrem a vysvětlila, jak funguje přihlášení. Docentka RNDr. Marcela Buchtová Ph.D. z Akademie věd ČR poté vysvětlila, jak je možné najít si školitele vlastními silami i co je dobré o něm vědět. Popsala spolupráci na vědeckém bádání z hlediska školitele a poradila studentům, jak se mají chovat, aby byla jejich práce (a spolupráce) skutečně úspěšná. Na závěr vyjmenovala benefity, které díky zpracování SOČ student může získat. 
Poté měli velmi zajímavá vystoupení naši studenti, kteří uvedli, na čem pracovali a jak je to poznamenalo – jaké výhody a nevýhody práce na SOČce přináší. Mě osobně se líbilo, že každý z nich uvedl něco zcela originálního, co mohlo naše studenty zaujmout. 

Byli to následující přednášející:

  • úspěšní řešitelé SOČ a naši absolventi – Zdeněk Pezlar (3x SOČ z matematiky), Jan Česnek (2x SOČ z chemie), Antonín Baďura (fyzika), Vít Procházka (2x biologie), Kristýna Němcová (informatika)

  • úspěšní řešitelé SOČ – loňského ročníku – Jiří Souchop (historie) a Lukáš Drdla (chemie)

Početné publikum velmi ocenilo tuto a akci a zejména vystoupení starších spolužáků, jejichž rad si velmi váží.

Autorka: RNDr. Iva Kubištová, Ph.D.