Nové olympiády a Jaroška na všech v celostátních kolech!

Napsal uživatel jezek dne 22.11.2022 - 23:12

Během kalendářního roku 2022 naše škola objevila kolegy z Fakulty elektrotechnické pražského ČVUT, kteří ke "klasickým, léta zaběhnutým" olympiádám (matematická, fyzikální, programátorská aj.) přidávají ještě dvě nové - jarní Technologickou a podzimní Eneregtickou. Obou dvou se naše škola zúčastnila a probojoval se hned s patnácti účastníky do obou republikových finále. 

Obě tyto olympiády se vyznačují tím, že plně přešly (v duchu platných kurikulárních reforem a z nich vzniklých dokumentů) ze "znalostního" fundamentu na fundament "kompetenční", neověřují tedy znalosti přítomné v hlavách jednotlivých soutěžících, leč zkoumají rozvinutost kompetencí k vyhledávání informací, jejich třídění a dokonalé prezentaci. Není tedy divu, že místo odborných přednášek jsou na počátcích (vícedenní) soutěže organizovány workshopy na téma "jak prezentovat, jak zaujmout posluchače apod.". Tyto prezentace (na tradiční Jarošce chápané jako "něco navíc", vždyť nejdůležitější je přesnost, měřitelnost a dokazatelnost") jsme na jaře těžce podcenili, leč významně jsme se poučili a výsledek se dostavil na podzim - máme republikový bronz

Začneme chronologicky, tedy na jaře, kdy proběhla olympiáda technologická, Do Prahy bylo pozváno 25 nejlepších týmů ze školních kol, hned 2 týmy vyslala Jaroška. A protože dvorní dopravce Jarošky - Dopravní podnik města Brna, a.s. - vlastní pro účely přepravy malých skupin sedmimístný Ford Turneo Custom a v jeho oddělení komerční dopravy pracují brigádně i naši absolventi (a to nemluvíme o dopravním řediteli DPmB, který spojení Jaroška-DPmB výrazně podporuje, bodejť by ne, když je to vzorný absolvent z roku 1992), objednali jsme si tento soukromý tryskáč, který nás na akci řádně dovezl systémem door-to-door. Akce se zúčastnila trojička studentů tehdejší 2.D - Tomáš Kovařík, Mikuláš Müller a Oliver Okleštěk - a druhá trojičky studentů tehdejší 3.D - Kryštof Humplík, Ondřej Kozel a Marek Přibyl. Poslední volnou sesli vedle řidiče okupoval školní organizátor soutěží - moje maličkost - Viktor Ježek. Týmy si vylosovaly téma, na které měly zpracovat krátkou pětiminutovou prezentaci. Jak už jsme naznačovali výše, kluci to vzali příliš zodpovědně a na bombastické výkřiky, blikající tabulky a svítící záběry příliš nereflektovali, což je stálo stupně vítězů. Z odborného hlediska naprosto obstáli!

Na podzim jsme již jeli dobýt Prahu řádně poučeni - tedy že se první den soutěže nevynechává, že přednášky na téma jak prezentovat jsou mnohem důležitější, než si kdokoli myslí a že se během soutěže řádně vyspíme v hotelu s vynikajícími snídaňovými švédskými stoly. A stálo to za to - jednak už nás jelo devět - tedy tři tříčlenné týmy - což nás sice stálo dopravu pomocí rakouského railjetu (děkujeme SRPŠ za výrazný příspěvek na cestu!) z Brna do Prahy s hodinovým zpožděním, ale jinak jsme krásně zabojovali. Opět platilo pravidlo "Dé jako Dobrej" = všech devět soutěžících bylo ze tříd písmene D (jenom tito prošli sítem školního kola, nejednalo se o Dé jako diskriminaci). Konkrétně šlo o šest žáků třídy 4.D - Kryštof Humplík, Vanda Kadaňková, Ondřej Kozel, Lukáš Krejčí, Marek Přibyl a Šimon Volák - a tři žáky 3.D - Mikuláš Müller, Oliver Okleštěk a Jan Vojta. Skvělou bronzovou medaili si pak vybojoval tým VLK (Vanda, Lukáš, Marek - tedy podle mě VLM, ale nechť tato drobná nesrovnalost již navěky zůstane neodhalena).

Všem studentům moc děkujeme za skvělou reprezentaci a přejeme jejeich následovníkům, aby dosáhli pokud možno stejných, ne-li ještě lepších výsledků v ročnících příštích.

Viktor Ježek, koordinátor vztahů Jarošky s vnějšími institucemi, zvláště pak těmi, které pořádají soutěže, v nichž naši studenti mohou vyniknout! Viva la energía, viva la vida!