Česko-русский стůл: konverzujeme s rodilými mluvčími

Napsal uživatel horakova dne 15.11.2022 - 23:42

Už třikrát jsme v letošním školním roce uspořádali tzv. Česko-ruský stůl. O co jde? Chceme našim žákům umožnit co nejčastěji konverzovat s rodilými mluvčími. Kontakt s nimi může zásadně zlepšit jazykové dovednosti studentů, zejména v hovorové a běžné komunikaci. Ačkoli válka na Ukrajině způsobila, že do Česka přestali přijíždět mladí Rusové, Brno je stále atraktivním cílem pro stovky studentů z jiných ruskojazyčných zemí. Do našich hodin třeťáků a čtvrťáků tak nyní přicházejí studenti z Ukrajiny a Kazachstánu. Mají jasný cíl: chtějí se zlepšit v češtině. Naši žáci zase potřebují konverzovat rusky. Vymysleli jsme proto model, při kterém si na své přijdou všichni. 

Každé setkání má své téma. Letos jsme zatím prošli seznámení, rodinu a cestování. V tématu se střídají otázky české a ruské. Postup je jednoduchý - na české otázky odpovídají všichni česky. Na ruské pak všichni rusky. Každý tak chvíli vystupuje v roli žáka a chvíli zase v roli rodilého mluvčího, který může ostatní něčemu naučit.

Setkání pořádáme již několikátým rokem s našimi partnery ze společností King Study a Euro Education. Ty se specializují právě na asistenci budoucím vysokoškolákům, kteří k nám přijíždějí z ruskojazyčných zemí. Už teď se těšíme na další setkání. A co Vy?

                                                                                                                                             Mgr. Michal Horák, učitel ruštiny