Mimořádný úspěch našeho absolventa, dirigenta Jakuba Hrůši

Napsal uživatel marba dne 19.10.2022 - 12:52

Jakub Hrůša (absolvent gymnázia z r. 1999) se stane od září 2025 novým hudebním ředitelem londýnské Královské opery sídlící v kultovním divadle v Covent Garden. Do tohoto data  bude sdílet ředitelskou zodpovědnost za fungování operního domu.

Je to teprve druhý český dirigent, který dosáhl tak významné pozice. První byl Rafael Kubelík v 50. letech 20. stol.

Jakub Hrůša

Jakub Hrůša v Královské opeře dirigoval Carmen George Bizeta (2018) a v tomto roce v červnu Lohengrina Richarda Wagnera.

Londýnská Královská opera je jednou z předních světových operních společností. Je proslulá uváděním tradičních oper, ale i objednávkami nových od nejlepších současných operních skladatelů.

V současnosti je Jakub Hrůša šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem legendárního orchestru Národní akademie Svaté Cecílie (Accademia Nazionale di Santa Cecilia) v Římě.

S Jakubem Hrůšou se můžete setkat v příštích dnech i v Brně, kdy se bude konat ve dnech 2. 11. – 20. 11. 2022 Festival Janáček. Stěžejním představením festivalu je osobité spojení opery Z mrtvého domu a Glagolské mše, které vzniklo ve spolupráci Jakuba Hrůši a režiséra Jiřího Heřmana.

Autorka: PhDr.Alena Hanáková