V Ústředním kole Biologické olympiády získala skvělé umístění Hanka Slámová

Napsal uživatel kubistova dne 24.06.2021 - 21:15

Biologická olympiáda kategorie A

Již sedmý rok po sobě máme zástupce z naší školy v Ústředním kole biologické olympiády. V letošním národním kole biologické olympiády nás reprezentovala Hanka Slámová, nyní již úspěšná absolventka třídy 4.B.  BIO se letos kvůli epidemiologickým opatřením konala online v prostředí moodle, takže šlo pouze o jednodenní akci. Obsah testování ovšem zůstal nezměněn – soutěžní den (28. 5. 2021) byl započat testem všeobecných biologických znalostí, následovala poznávačka rostlin, živočichů a dalších přírodnin, a poté se, samozřejmě pouze teoreticky, řešily tři praktické a jedna terénní úloha.

„Bezkonkurenčně nejtěžší pro mě byla poznávačka rostlin. Organizátoři soutěže totiž řešili, jak zamezit nepoctivým účastníkům, aby k poznání rostlin využili mobilní aplikace typu PlantNet, které jsou v dnešní době už poměrně spolehlivé. Rostliny jsme tudíž museli klasifikovat často až do druhu pouze podle schématických perokreseb. A když započítám, že se mnohdy jednalo o vzácné druhy, byla to poměrně smrtící kombinace. Praktické úlohy se v souladu s celoročním tématem zabývaly obrannými strategiemi živočichů, imunitním systémem člověka a diagnostikou bakteriálních onemocnění. „Praxe“ se mi naopak velmi povedla, byla jsem dokonce dle souhrnného bodového ohodnocení jejím nejlepším řešitelem. Na závěr jsme se v online terénní úloze, která zní spíše jako oxymoron, zabývali ekosystémem člověku velmi blízkým - zahradou.“ Říká o soutěžních úlohách v národním kole Hanka.

Hanka nakonec v konkurenci šestatřiceti soutěžících z celé republiky obsadila neuvěřitelné 5. místo, čímž se kvalifikovala do dvanáctky studentů vystlaných na přípravné výběrové soustředění před IBO CHALLENGE II (online náhrada za 32.  mezinárodní biologickou olympiádu, původně organizovanou v portugalském Lisabonu). Soustředění se naštěstí již konalo prezenčně na půdě PřF UK v Praze ve dnech 7. ‑ 10. 6. 2021. Hanka své zážitky a dojmy ze soustředění popsala následovně:

Oficiální program soustředění byl rozčleněn do šesti čtyřhodinových bloků. Během nich jsme si vyslechli jak velmi tradiční přednášky z genetiky, mikrobiologie a buněčné a molekulární biologie, tak neobvyklé povídání o lišejnících, ekologii ptáků a mořské biologii, přímo ušité na míru letošní IBO. Součástí každé přednášky byl samozřejmě i tématický test. Krom toho jsme hned první den absolvovali dvouhodinový všeobecný test, který se kdysi na jedné mezinárodní olympiádě reálně objevil. A ten byl svojí obtížností skutečně zničující.

Jak jsem ale lehce nastínila, soustředění mělo i neoficiální program organizovaný čistě námi účastníky. Už od pěti hodin odpoledně jsme totiž měli volný čas zajít si na dobrou večeři, a následně poznávat krásná zákoutí historické Prahy, která byla začátkem června ještě absolutně bez zahraničních skupin turistů. Nejhodnotnější na tomto programu ale samozřejmě bylo setkání se všemi po necelém roce opět naživo, popovídání si a zavzpomínání na společné zážitky z jiných akcí a soustředění.

O svém finálním osmém místě jsem se dozvěděla až další týden z emailu. Na IBO challenge jsem se tedy sice nedostala, ale při pohledu na jména oněch čtyř šťastlivců vím, že Česká republika má letos opět vysoké šance na získání vynikajícího umístění. Budu jim tedy moc držet palce.

Na závěr bych přidala ještě motivaci pro mladší Jarošáky. Za posledních pět let měla Jaroška čtyři účasti na výběrovém soustředění před IBO, žádná bohužel nebyla proměněna v reprezentaci. Ale někdy to prostě vyjít musí ;)