Dvacátý srpen. Den jako stvořený pro výměnu s Ruskem

Napsal uživatel horakova dne 05.09.2016 - 23:00

 Lepší datum si snad Rusové pro svůj přílet do Česka ani nemohli vybrat. Mnozí pamětníci okupace "bratrskými" vojsky z roku 1968 by se divili, ale ruská mládež už dnes o Pražském jaru nemá ani tušení. O to důležitější byla náplň letošních projektů, které vypracovávaly česko-ruské dvojice. V českých i ruských rodinách hledaly pamětníky 2. světové války. A řeč samozřejmě přišla i na srpnové události roku 1968.

Fotografie z české části výměny

Týden s Rusy v Brně uplynul jako voda. Velmi nabitý program obsahoval zejména prohlídky zajímavých míst moravské metropole. V Brně studenti navštívili například nově zrekonstruovanou vilu Löw-Beer či zahradu vily Tugendhat, vyšlápnuli na věže Staré radnice i Petrova a nahlédli také do nitra prastaré baziliky s náhrobkem Elišky Rejčky. Fyzickou kondici studentů a pedagogů partnerské školy v Sosnovém Boru prověřil zejména výšlap na horu Praděd. V programu dále nechyběly návštěva Prahy či Mikulova a samozřejmě velmi oblíbené Punkevní jeskyně.

Studentské projekty na téma "Náš dědeček v době války" přinesly spoustu zajímavých informací, o kterých nevěděli ani samotní žáci. Kdo by řekl, že se v rodinách našich studentů najdou například pilot RAF a nositel Řádu bílého lva a nebo lidé, kteří přežili Osvětim? Ruské i anglické projekty nás měly hlavně přesvědčit o tom, že máme společnou a velmi složitou historii, na kterou bychom neměli zapomínat. 

Mgr. Michal Horák

učitel ruštiny