Příběhy našich sousedů letos poprvé na Jarošce

Napsal uživatel horakova dne 05.04.2016 - 20:53

Byla půlnoc. Najednou vešel do pokoje vedoucí řeholník a řekl, abychom vstali z postelí. Poté k nám vtrhl příslušník StB se samopalem a nařídil nám, že si máme okamžitě vzít kartáčky na zuby a odejít ven. Seřadili jsme se na chodbě a pak nás odvedli do refektáře. Cestou se k nám připojili ostatní a kolem jsme všichni viděli opilé estébáky. Řvali na nás, nadávali nám. Venku na nás čekal autobus. Nikdo nevěděl, co bude dál.

Toto je jeden z mnoha dramatických okamžiků v životě pana Františka Kostelanského, na přelomu 40. a 50. let studenta tajného církevního gymnázia, jehož vzpomínky natáčela skupina studentek 3. ag v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Tento vzdělávací projekt umožňuje žákům osmých a devátých tříd stát se na několik měsíců rozhlasovými dokumentaristy. Jejich úkolem je najít a vyzpovídat pamětníka, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a na základě získaných informací vytvořit rozhlasovou či psanou reportáž. Autentické nahrávky pamětníků jsou pak také zveřejněny v Paměti národa (www.pametnaroda.cz), jedné z nejrozsáhlejších evropských sbírek orální historie.

Projektu, který již třetím rokem organizuje nezisková organizace Post Bellum, se letos poprvé účastnili i žáci Jarošky, kromě již zmíněné 3. ag také skupina ze 4. ag, která natáčela velmi zajímavé vzpomínání dr. Güntera Götze na jeho dramatický útěk ze sovětské okupační zóny na západ v roce 1955.

Koupit lístek, nastoupit do vlaku, to všechno proběhlo v pořádku. Ale kousek od východního Berlína vlak zastavil uprostřed polí a objevila se lidová policie s kalašnikovy. Museli jsme ukázat dokumenty a ten, kdo měl velké zavazadlo, jej musel sundat dolů, a vystoupit z vlaku. Pak přišla řada na mě.

Vyvrcholením půlroční práce se stalo čtvrteční odpoledne 31. 3., kdy se všech dvanáct týmů z osmi brněnských škol sešlo ve společenském sále radnice Brno-střed, aby své výstupy prezentovali před odbornou porotou složenou z profesionálních historiků a rozhlasových novinářů. A naši studenti si vedli více než dobře. Terciánky (Karolína Šnajdarová, Ngyuen Hoai Linh, Lenka Procházková, Alena Večeřová a Natálie Farská) předvedly velmi dobrý výkon a práce kvartánů (Martin Bartoš, Michal Jeřábek, Filip Mrkva, Jana Novotná a Jakub Záboj) se nakonec umístila na vynikajícím druhém místě!

Všem zúčastněných studentům děkujeme za jejich nasazení, výbornou práci a reprezentaci naší školy.   

Pokud vás zajímají další osudy obou našich pamětníků, můžete je najít na www. http://pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/brno/.

                                                    Pavel Novák