Wales 2023

Napsal uživatel marba dne 16.05.2023 - 18:19

Konečně přišlo úterý 21. března. V odpoledních hodinách jsme se shromáždili před školou a po příjezdu autobusu jsme hodili kufry do zavazadlového prostoru, batohy na záda, a hurá směr Británie!

Po ne úplně pohodlné noci v autobuse jsme dojeli do Brugg, nazývaných též Benátky severu, neboť město je protkáno sítí malebných kanálů. Kromě nádherných starobylých domů a ochutnávky typických belgických vaflí jsme navštívili i muzeum čokolády a hranolků, kde jsme se například dozvěděli, že Aztékové platili kakaovými boby. Noc jsme strávili ve francouzské F1, odkud jsme brzo (až moc brzo) vyjeli směrem na trajekt společnosti Irish lines do anglického Doveru.

Naší první zastávkou v Anglii bylo historické město Canterbury. Po prohlídce katedrály a procházce historickým centrem města jsme odjeli do anglického Chesteru, kde nás na meeting pointu už čekaly naše hostitelské rodiny. Angličtí hostitelé byli neuvěřitelně milí, ve všem se nám snažili vyjít vstříc a ocenili naši snahu o správnou angličtinu, i když jsme v ní jistě měli mnoho chyb.

Další den byla na programu procházka po Chesteru, kde jsme se prošli po starých hradbách, a po následném odjezdu do Liverpoolu jsme si v muzeu Beatles zažili atmosféru slavné skupiny 60. let minulého století, která dokázala zaujmout i ty, kteří Beatles neposlouchají. Pak nám paní průvodkyně dala rozchod, příhodně přímo před Primarkem, který většina z nás ale nenavštívila.

Pátý den jsme přejeli hranici Walesu. Přes vesničku s nejdelším názvem na světě (Llanfairpwll…gogogoch) jsme dojeli na ostrov Anglesey, kde jsme obdivovali přírodní krásy rezervace s mořským ptactvem na útesech v Holy Head s blízkým majákem. Všude tam kvetl keř hlodáš, jehož květy obarvily celé pobřeží do žluta. Taky jsme navštívili město Conwy se středověkou pevností a nejmenším obytným domkem v celé Británii a další velšské město Llandudno, které se pyšní nejdelším molem ve Walesu. Při rozchodu se někteří z nás vydali do nedalekých kopců, odkud byl úžasný výhled na město i moře, strašně tam foukalo a mezi námi chodily volně ovce. Bohužel se nám nepodařilo nějakou si pohladit.

Další den nás čekala snad ta nejhezčí část Walesu. Dopoledne jsme navštívili velšský hrad Caernarfon, kde se v roce 1969 nynější král Karel III. stal princem velšským. Korunován byl svou matkou, tehdejší královnou Alžbětou II. Poté jsme vyrazili vstříc zdejší divoké přírodě. Národní park Snowdonia je protkaný turistickými stezkami a jedna část naší výpravy zamířila i na nejvyšší horu Walesu Snowdon. Pan profesor Hudeček se se svými studenty, kterým se nechtělo lézt tak vysoko, usadil u říčky v údolí. Zde si krátili dlouhou chvíli hlubokými filosofickými myšlenkami :-). Dál nás cesta autobusem vedla nedotčenou přírodou a my jsme se mohli kochat nádhernými “panoramatickými panoramaty“, podle slov naší paní průvodkyně. Poslední výšlap měl za cíl vodopád Watkin pools. Průzračnou vodou byly na dně vidět zvláštní kombinace modrých a oranžových kamínků.

Předposlední den našeho zájezdu jsme ještě za tmy vyrazili směr Londýn. Do centra města jsme se dostali vyhlídkovou lodí po řece Temži. Viděli jsme Big Ben s Houses of Parliament, náměstí Piccadilly Circus, Trafalgar Square, London Eye, Buckingham Palace a další. Projeli jsme se i londýnským metrem a od konečné zastávky u Arény O2 nás už čekala cesta domů.

Když jsme večer vystoupili před naší školou, překvapilo nás, jaká je tady zima, a už v tu chvíli se nám stýskalo po krásném počasí, které nás zastihlo na Britských ostrovech, a nejen díky němuž i naše zážitky byly jedinečné a nezapomenutelné.

Autorky: Františka Kynčlová a ved. zájezdu Sylva Zvolská