Studenti navštívili město provoněné kávou

Napsal uživatel horakova dne 12.10.2021 - 23:09

Львiв, Львов, Lwów, Lemberg, Leopolis, ale také Paříž Východu nebo hlavní město kávy. Tohle všechno jsou názvy pro jediné krásné město: metropoli Haliče, které u nás říkáme prostě Lvov. Kdysi s námi tato perla Východu bývala v jednom státním útvaru jako zemské město historické Haliče v Rakousku-Uhersku. Poválečný odsun Poláků a pobyt v sovětském soustátí mu naštěstí neubral nic na kráse, ale spíše přidal na exotice. A právě do Lvova se na konci září roku 2021 vypravil z našeho gymnázia autobus plný nadšených studentů ruštiny.

https://www.zonerama.com/MichailGorak/Album/7732872

Město na nás dýchlo báječnou atmosférou babího léta. Všude plno turistů, obchody a restaurace otevřené až do noci, divadla, kultura, vše jako za starých „předkovidových“ časů. Všudypřítomní muzikanti vyhrávali nejrůznější melodie, kejklíři se předháněli ve svém umění a z mnoha útulných kaváren se linula vůně čerstvě uvařené kávy. Vždyť právě ze Lvova měl pocházet kupec, který obyvatele Vídně při obraně před Osmany naučil pít kávu.

Na Ukrajinu jsme ale nejeli jen kvůli místním specialitám. Vyrazili jsme tam, abychom studenty znovu motivovali ke studiu ruštiny a ty, kteří uvažují o maturitě, rozmluvili. Věřím, že se to alespoň u některých podařilo. Lvov je sice město, které hovoří převážně ukrajinsky. Ale není zde problém domluvit všechny exkurze v ruštině. Ruskojazyční průvodci nás vodili po lvovských střechách, sestoupili s námi do podzemí některých chrámů, ale také nám ukázali jedinou fungující synagogu. Považte, že před 2. světovou válkou bylo ve Lvově synagog téměř sto. Těsně před odjezdem jsme navštívili také úžasný skanzen lidové architektury. Představte si ho jako rožnovský skanzen, ovšem umístěný v centru města v obrovském parku. Nejvíce se žákům líbila noční exkurze po slavném Lyčákovském hřbitově, na kterém si honosné hrobky vystavěly významné předválečné šlechtické rody.

S ruštinou byli žáci v kontaktu také díky vzdělávacím programům, které jsme připravili. Navštívili jsme místní Lvovské jazykové gymnázium, kde měli žáci možnost si popovídat se svými ukrajinskými vrstevníky. Po tři dopoledne pak v jazykovém centru Language Step probíhala výuka ruštiny s rodilými mluvčími v malých skupinkách.

Naše nadšení z exkurze snad nezkalila ani strastiplná cesta autobusem. Výlet byl malým testem, zda v tomto složitém období lze se žáky vycestovat mimo EU. Ano, jde to, jen Vás na polsko-ukrajinské hranici nesmí předjet linkový autobus. Jelikož jeho pasažéři neměli v pořádku tzv. covid-pasy, zdrželi jsme se o více jak pět hodin. Máme však radost, že se nám po pěti letech podařilo opět se do Lvova podívat. Pro žáky vyšel výlet velmi levně, neboť nám dopravu a ubytování uhradil Jihomoravský kraj z programu „Do světa! 2021“. A již nyní pro žáky plánujeme další jazykové exkurze. Co takhle zaletět si v červnu do exotické Oděsy?

P.S. Velké poděkování patří nejen Jihomoravskému kraji za poskytnutou dotaci. Dík patří také pedagogickému doprovodu – Mgr. Kateřině Kallus Brychové a Ing. Jitce Horákové. Držet dohled nad 28 žáky vyššího gymnázia po dobu jednoho týdne není zrovna snadný úkol.

Mgr. Michal Horák
učitel ruštiny