Naši studenti navštívili Petrohrad. Rusové přiletí v úterý

 Jubilejní pátá výměna s lyceem v Sosnovém Boru je v plném proudu. Již v úterý 4. září večer do Vídně přiletí delegace ruských studentů a učitelů. Budou ubytováni v rodinách našich žáků, kteří se učí ruštinu, a čeká je pestrý kulturní program. Jeho vrcholem bude návštěva jehnických hodů, kde všechny hosty naučíme tančit polku.

Písečné pláže Baltu i kanály Petrohradu

 

Desítka našich ruštinářů pobývala v Rusku deset dní na přelomu června a července.  A co všechno zažili?

Vůbec poprvé nás letos Rusové vzali na opravdový výlet. Ze Sosnového Boru jsme jeli typickým ruským vlakem, ve kterém nechybí prodavači všeho možného (od létajících motýlků až po sadu příborů). Pěšky jsme dorazili k carské pevnosti Krasnaja gorka, kde jsme spolu s Rusy vařili na polní kuchyni pohanku s masem. V pevnosti nás provázel veterán ruské armády a nadšený milovník vejenské techniky. A té si studenti na místě užili dosyta. Z obřího děla na kolejích udělali totiž prolézačku pro děti, takže si každý mohl vyléz na mnohametrovou hlaveň. Zpátky na nádraží jsme pak šli po nádherném písčitém pobřeží Baltu. A jelikož bylo skoro 30 stupňů, i moře bylo teplé.

Při dalších výletech jsme navštívili například středověkou pevnost Koporje, muzeum jaderné elektrárny LAES či zámky v okolí Petrohradu.

Protože se jednalo o výměnný pobyt, naši žáci byli ubytovaní v rodinách studentů lycea. Někteří měli přitom za sebou pouze dva roky volitelné ruštiny. A přesto se všichni domluvili. Studentské dvojice spolu připravily také projekty v ruštině - o ruských svátcích nebo o městech, která pořádala fotbalové mistrovství.

Nejvíce ovšem studenty nadchla návštěva bývalého carského sídla - Petrohradu. Šestimilionové město dokonale pobláznil fotbal, některá utkání se konala právě v době, kdy jsme v "Pítěru" pobývali. V Ermitáži bylo ještě víc lidí než obvykle, ale návštěva stála za to. Tizian, Da Vinci, Picasso, Repin, Serov, egyptké umění, starověké Řecko a Řím... Zkrátka tisíce nádherných exponátů.

Samozřejmě jsme nemohli vynechat plavbu po petrohradských kanálech. Navštívili jsme také Petropavlovskou pevnost a metrem zajeli na nejnovější stanici Běgovaja, kterou postavili jen kvůli zbrusu novému stadionu.

No a co nás v Rusku zaskočilo? "Pojďte, ukážu vám, že tady byl v roce 1999 Putin!" vítala nás nadšeně ředitelka 9. školy v Sosnovém Boru, kam jsme zavítali na návštěvu. S ohromnou hrdostí se zmiňovala o tom, co od Vladimira Vladimiroviče, tehdy ještě premiéra Ruska, dostali. Rusové jsou opravdu hrdí na své politiky a nesnesou jejich kritiku. A Putin, ať je jakýkoli, je pro místní "superstar".

Výměny s ruskými školami v Leningradské oblasti pořádáme od roku 2006. Díky dotačnímu programu Jihomoravského kraje "Do světa!" se naši studenti účastní prakticky zdarma - kraj zaplatí letenky, dopravu i veškerou péči o ruské hosty v Česku. Úkolem našich žáků je pouze ubytovat ruské studenty. Výměny jsou určeny nejlepším ruštinářům školy. Pokud tedy máte zájem letět s námi, přihlaste se do povinné nebo volitelné ruštiny!

Michal Horák
učitel ruštiny