Celostátní kolo SOČ – Jaroška bodovala i v roce 21/22!

Napsal uživatel kubistova dne 13.06.2022 - 09:38

Ve dnech 10. – 12. června 2022 se konala celostátní přehlídka SOČ v Kutné Hoře. To si můžete přečíst na stránkách www.soc.cz. Ale přehlídka je slovo trošku zavádějící – pro soutěžící to byla docela tvrdá práce. Prezentovali výsledky svého výzkumu, který prováděli řadu měsíců a stejně tak dlouho ji psali. Na „přehlídce“ museli prezentovat a poté odpovídat na řadu fundovaných dotazů, které kladli nejlepší odborníci a pedagogové z daného oboru. Určitě to nebyla procházka růžovou zahradou, protože předtím museli také projít sítem nižších kol. Ze školního kola na Jarošce postoupilo patnáct prací, z okresního devět, a z krajského se do celostátního probojovalo sedm prací.

Všichni naši studenti byli v celostátním kole úspěšní. Zíslali jsme tři druhá místa, tři čtvrtá místa a jedno deváté!

Zdeněk Pezlar (4.A) v SOČ (obor matematika) soutěžil letos již potřetí. V roce letošním získal skvělí druhé místo! Napsal práci Medúzy a posloupnosti průměrů (video: https://youtu.be/PKSPnKC5x2U). Toto umístění mu vysloužilo také Širší nominaci na účast v zahraniční soutěži, Cenu CZ.NIC, Cena MŠMT, Cenu ČVUT Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Cenu Matematického ústavu v Opavě spolu se Slezskou univerzitou v Opavě.

V chemii vybojoval druhé místo Lukáš Drdla (3.B) s prací Využití mikrofluidiky při ochraně životního prostředí pomocí metabolického inženýrství (video: https://youtu.be/GYUajoMnPa8)

Získal také zvláštní ceny: Širší nominace na účast v zahraniční soutěži, Návrh do soutěže o cenu České hlavičky – Genus "Člověk a svět kolem něj", Cenu CZ.NIC, Cenu MŠMT, Cenu ČVUT Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské – poukázky Alza, Cenu rektora Univerzity Pardubice prof. Ing. Libora Čapka, Ph.D. (2. místo) a Cenu děkana Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Petra Kalendy, CSc. (2. místo).

Zcela neobvyklé je, že jsme měli studenta v oboru Stavebnictví, architektura a design interiérů. Zde zabodoval a získal 2. místo Lukáš Krejčí z 3.D s prací Principy Nového urbanismu a jejich posuzování ve čtvrti Špitálka (video: https://youtu.be/2HdA2N7yjK4)

Jako zvláštní ceny získal: Širší nominaci na účast v zahraniční soutěži, Návrh do soutěže o cenu České hlavičky – Futura "Řešení pro budoucnost",  a také Cenu CZ.NIC a Cenu MŠMT.

Čtvrtá místa v celostátní soutěži získali Andrej Bružeňák (3.A) v Matematice, Jakub Koňárek (3.A) ve Fyzice a Jiří Souchop (3.D) v Historii. Richard Blažek z 4.A si vysloužil 9. místo v oboru Informatika.

Myslím si, že všichni soutěžící získali také spoustu znalostí o sobě samých. Zjistili, co dokáží vymyslet, vyzkoumat, objevit, napsat. Jak dokáží překonat vlastní lenost, strach z vystupování na veřejnosti, strach z autorit….Poznali spoustu nových lidí, zažili zajímavé okamžiky – stresu, obav i radosti z dosažených výsledků.

Moc jim blahopřejeme a přejeme další úspěchy!