Jeden svět na školách - Nebezpečí sociálních sítí

Napsal uživatel jezek dne 31.03.2019 - 17:37

V druhé polovině března se v rámci festivalu Jeden svět na školách promítaly v Brně naučné filmy určené (nejen) středoškolské mládeži. Protože jsme si dobře vědomi, že současná generace mladých lidí žije paralelně život skutečný a život virtuální, rozhodli jsme se, že druháky (na fotce 2.C) a třeťáky vyšleme v rámci tohoto festivalu na naučný nizozemský pořad #FollowMe o příležitostech a hrozbách sociálních sítí.

Hostitelským centrem bylo Středisko volného času v Lužánkách a jeho Biásek (původní učebna opatřená zatemněním a projektorem). Hostitelkou byla paní Alena Vlhová, která si k následné diskusi pozvala mladého odborníka na sociální problematiku.

Samotný padesátiminutový film holandského mladíka Nicolaase Veula poukázal na problematiku sociální sítě Instagram, kde si s pomocí ajťáků nasbírá neuvěřitelné množství followerů. Následně pak poukazuje na to, že za zdánlivě "neškodnou" sítí se skrývá ohromný byznys a že mít bezmeznou důvěru v takovéto sociální sítě může mít jen opravdový hlupák.

Následná diskuse s odborníkem měla jednu vadu na kráse - tento mladík viděl film poprvé s námi a bylo na každé jeho větě vidět, že si je velmi nejistý tím, co říká. Jeho slova "Já vlastně nevím, co si myslím" se vryla celé druhé cé do paměti a stala se tak výrazným mementem celého promítání.

Akce se konala pod patronací výchovné poradkyně Jarky Maříkové, které patří velký dík za zorganizování tohoto - pro studenty velmi poučného - programu. Snad se alespoň někteří z nich zamyslí, zda není lepší prožít život skutečný...

Viktor Ježek, pedagogický doprovod