Darmstadt 2018 očima Daniely Krásenské

Na konci dubna jsme měli možnost podívat se do německého Darmstadtu a procvičit (a taky prověřit) si tak naše jazykové schopnosti.

 

 Naše malá skupinka, která čítala třináct studentů a paní profesorky Literákovou a Adámkovou, se sešla v sobotu 21. 4. krátce po půlnoci u Grandu. Po asi šestnáctihodinové cestě autobusem jsme se octli na nádraží v Darmstadtu. Tam se nás již ujaly naše hostitelské rodiny, se kterými jsme se měli v průběhu týdne blíže seznámit. Sotva jsme vystoupili z autobusu a představili jsme se, moje německá partnerka na mě vychrlila změť jakýchsi zvuků, které připomínaly němčinu. Ještě ten večer jsme se ale rozpovídali a každým dnem se němčina stávala srozumitelnější, automatičtější a taky o mnoho milejší. Snad díky neustálému kontaktu s ní, díky vyučování, které jsme navštěvovali, či častým konverzacím nám začala naskakovat dříve, než jinak pro nás přirozenější angličtina.

 

A jak vlastně celý náš týden v Německu vypadal? Program byl skvěle vymyšlený -  bavil nás a zároveň jsme byli opravdu „donuceni“ němčinu používat. Zažili jsme spoustu věcí, například prohlídku Darmstadtu, návštěvu místního muzea či výlet do Frankfurtu, s rodinami partnerů jsme v neděli vyjeli do různých míst v okolí, zpracovávali jsme německy dva krátké projekty, chodili jsme na zmrzlinu a na kafe, a hlavně jsme neustále mluvili.

 

Výměna s darmstadtskou Edith-Stein Schule však není jen o němčině. Je to možnost, jak poznat nové lidi, nová místa a stát se na pár dnů součástí německé rodiny. Celý týden utekl neuvěřitelně rychle a my se již těšíme na září, až se s našimi německými partnery opět setkáme.

 

Text: Daniela Krásenská

Foto: Bára Kapičková, Martina Literáková