Zájezd do Skotska a severní Anglie

Ve dnech 11.–18.4. 2018 se 35 studentů 2.–4. ročníku vyššího gymnázia vydalo na putování po Skotsku a severní Anglii. V programu náročného poznávacího zájezdu však nechyběla ani celodenní,i když místy mlhou zacloněná prohlídka hlavního města Spojeného království,  Londýna. Studené, větrné a místy deštivé počasí vydrželo až do předposledního dne.Zkrátka Britské ostrovy, pokud jde o počasí, předvedly to nejlepší ze svého repertoáru. Ten, kdo si nevzal dostatečně teplé oblečení, tentokrát opravdu prohloupil.

První zastávkou ve Skotsku byly Royal Lochnagar Distillery, kde se studenti seznámili s výrobou tradiční skotské whisky, a dále sousedící letní královská rezidence Balmoral Castle. Potom už následovala cesta do hlavního města Skotska Edinburghu a ubytování v rodinách.

 Další den byl věnován prohlídce města Stirling a památníku skotského národního hrdiny Williama Wallace, odkud byl nádherný výhled na celé město a okolí.Odpoledne byla na programu prohlídka Edinburghu, návštěva Edinburgh Castle a procházka po hlavní třídě Royal Mile.

5. den vyrazili studenti do pohoří Highlands, bohužel kvůli nepřízni počasí se neuskutečnil výjezd lanovkou na Aonach Mor v těsné blízkosti nejvyšší hory Britských ostrovů Ben Nevisu. Ale i tak si studenti užili malebné, i když trochu drsné krajiny Scottish Highlands, údolí Glencoe,městečka Fort William i vyhlídky na Glenfinnan Viaduct, známý z filmů o Harrym Potterovi. Zpáteční cesta do Edinburghu vedla kolem největšího jezera této oblasti Loch Lomond, avšak skrytého v mlze a za provazci deště.

Na trase ze Skotska zpět do Anglie studenti navštívili zříceniny Melrose Abbey, Hadriánův val a úchvatné město York pyšnící se známou katedrálou York Minster.

Poslední den ve Spojeném království strávili studenti pobytem v univerzitním městě Cambridge. Prohlédli si mimo jiné nádhernou King´s College Chapel a projeli se na lodičkách po říčce Cam. Anglie se s nimi rozloučila konečně příjemným slunečným počasím. A pak už zamířili k domovu, od něhož za těch osm dní urazili neuvěřitelných 5 300 kilometrů!