Ohlédnutí za letošní výměnou Brno – Darmstadt

O první části výměny, která proběhla v květnu v Darmstadtu, jsme Vás již na stránkách školy informovali. Také brněnskou část máme za sebou a dokončujeme závěrečnou zprávu pro Česko-německý fond budoucnosti, který naši výměnu a projekt Sport opět finančně podpořil. A jak hodnotíme týden s našimi německými hosty v Brně?

16. září dorazila vlakem malá skupinka šesti darmstadtských studentů s pedagogickým doprovodem. Proč ale na reciproční výměnu nepřijeli všichni němečtí partneři našich studentů? Edith-Stein-Schule stanovila pro mezinárodní výměny pevný termín 2.–10. září, protože v Hesensku letos prázdniny končily už v půlce srpna. Jenže náš školní rok začínal až v pondělí 4. září, takže 2. září ještě někteří studenti ani nebyli doma z dovolených. Požádali jsme proto vedení ESS o změnu termínu na 16. září. Pan ředitel Göbel nám vyhověl, ale němečtí studenti měli na tento týden naplánováno tolik klauzurních prací, že většina z nich upřednostnila školní povinnosti před návštěvou Brna. Sice nás to mrzelo, ale i v malém počtu jsme si výměnu užili. Šestici statečných jsme pomohli aspoň tím, že dvě z mnoha klauzurních prací si mohli napsat na Jarošce pod dohledem svého vyučujícího pana Jana Kellnera.

Klauzurní práce zamíchaly i programem – nemohli jsme naplánovat tradiční Prahu. Problém vyřešili aktivně naši studenti, kteří pro celou skupinu šesti Němců a osmi Čechů uspořádali výlet do Prahy o víkendu. Výborný nápad – děkujeme! Jinak jsme jako vždy našim hostům ukázali školu a vzali jsme je do výuky. Během prohlídky Brna jsme se zastavili i v Domu pánů z Lipé, kde německé studenty zaujal klavír – měli totiž mezi sebou výborného klavíristu. Zeptali jsme se personálu kavárny, zda by pro nás klavír odemkli. A pak už začal spontánní koncert, který přilákal i náhodné kolemjdoucí. Klobouk dolů, Jonathan Kinkel opravdu umí! V následujících dnech jsme ještě navštívili Moravský kras, a přestože lilo jako z konve, výlet se všem líbil. Další dvě aktivity jsme zvolili s ohledem na náš projekt. Domluvili jsme exkurzi do střediska zimních sportů Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě, kde jsme se dověděli spoustu zajímavostí především o biatlonu, jehož obliba díky úspěchům české reprezentace stále roste. A mohli jsme si i zastřílet! Některým to šlo tak dobře, že jsme skoro nevěřili, že drží biatlonovou zbraň v ruce poprvé. Druhý sportovně laděný výlet nás zavedl do Permonia, kde si studenti zahráli interaktivní hru spojenou s hornictvím. Ptáte se, kde je souvislost se sportem? To byste se divili, jak moc se soutěžící dvojice musely hýbat! Studenti procházeli důlními šachtami, přelézali simulovaný zával a prošli stezku v lanovém centru. Zbytek práce na projektech už probíhal ve škole. O možnostech sportovního vyžití v Brně a okolí, o vynikajících sportovcích z Brna včetně těch, kteří chodili na Jarošku, o organizaci tělocviku na naší škole a o tom, zda vůbec naši studenti sportují, pak výměnní partneři referovali v němčině. Poznatky propojili s těmi z Darmstadtu a přidali hodnocení celé výměny. Všichni zúčastnění Jarošáci se shodli na tom, že nyní němčině lépe rozumí, že se jim i lépe mluví – a to dokonce i těm, kteří pro komunikaci volili spíše angličtinu. A to je výzva pro Vás ostatní, kteří jste akci Brno – Darmstadt dosud nevyzkoušeli. Přidáte se v roce 2018?

 

Martina Literáková
Sylva Zvolská
Foto: Michal Dang, 4.A