Studenti navštívili Kaliningrad. Město, které válka proměnila v trosky

Ruská exkláva uprostřed států Evropské unie. Strategický přístav a sídlo baltské flotily. Hlavní město jantaru. I tak lidé nazývají Kaliningrad. Do pětisettisícového ruského města vzdáleného 900 kilometrů od Brna zamířili na začátku prázdnin naši studenti, kteří se učí ruštinu. A bylo co vidět! 

Pohnutá historie

Češi ho nazvali Královec. Největší slávy dosáhlo východopruské město jako Königsberg, sídlo králů. Za druhé světové války nacistické Německo využilo citadelu města jako strategickou pevnost Wehrmachtu. Tu ovšem britské kobercové nálety a následné sovětské dobývání proměnily v trosky. Sověti si nový přístup k Baltskému moři už vzít nenechali a město dokonale vymazali z mapy - přejmenovali jej po svém generálovi na Kaliningrad.

Návštěvník Kaliningradu na každém kroku cítí, že se město dosud se svou historií vyrovnává. Po dávné slávě pruského velkoměsta zůstaly desítky pevnůstek, bran a věží z červených cihel. Na místě zámku pruských králů postavili Rusové "Dům sovětů" - panelovou obludu, jak jí sami obyvatelé říkají. Na místě starého města na ostrově uprostřed řeky jako zázrakem přežila jen cihlová katedrála. V přilehlé univerzitě Albertina v 18. století působil Imanuel Kant. Na jeho odkaz nezapomínají ani Rusové a jsou na něj patřičně pyšní.

Studenti navšívili také Muzeum světového oceánu. Mohli si tak prohlédnout třeba kostru kytovce. Nahlédli i do útrob sovětské ponorky či výzkumné lodi Vítěz, která zaměřila hloubku Mariánského příkopu. V místním jazykovém gymnáziu zase našli nové přátele mezi ruskými vrstevníky. Podpisem smlouvy o spolupráci Jaroška získala další partnerskou školu v zahraničí.

Nebyl by to správný výlet do Východního Pruska, kdyby člověk neviděl moře. Rozbouřený Balt nás ve Světlogorsku "přivítal" tabulemi se zákazem koupání. Klidnější moře, zato pěkně ledové, jsme pak navštívili v Zelenogradsku, na samotném začátku Kuršské kosy. Zdejší písčité pláže patří k nejkrásnějším v Evropě! Odvážlivci se nenechali teplotou odradit :-)

Po výletech do Petrohradu a ukrajinského Lvova je Kaliningrad už třetí destinací, kterou naši ruštináři za poslední rok navštívili. Ruských výletů se od června 2016 zúčastnilo sedmdesát žáků. Pevně doufáme, že se nám v roce 2018 na jaře podaří opět uspořádat výměnu s lyceem Sosnovyj Bor.

Mgr. Michal Horák

učitel ruštiny