Pozdrav z Litvy: Naše žačky píší o ruskojazyčné škole v Kaunasu

Napsal uživatel horakova dne 20.10.2023 - 21:02

Naše gymnázium se letos poprvé zapojilo do projektu Erasmus+. Jedná se o obdobu vysokoškolského programu – hlavním cílem tedy je podpora mobility žáků i učitelů. A s ní také podpora rozvoje jazykových dovedností. Máme velkou radost, že první žačky, které vyrazily na Erasmus, studují v naší nové partnerské škole – ruskojazyčném Mezinárodním gymnáziu Kaunas v Litvě. Studentky 4.C Jana Chaloupková a Lucie Drápelová nyní zdokonalují svoji ruštinu, jelikož obě uvažují o maturitě z tohoto jazyka. Erasmus+ jim poskytl finance na ubytování a stravu na místě. Lucka s Janou celé Jarošce nyní posílají svůj osobitý pozdrav:

 

Posíláme Vám srdečné pozdravy z Kaunasu, kde právě měsíc pobýváme v rámci programu Erasmus+. Svůj pobyt jsme zahájily 1.10. příjezdem z Rigy, kde jsme se obě účastnily školního výletu v rámci výuky ruštiny.

 

Poté, co jsme se v neděli zabydlely v našem dočasném domově, jsme již v pondělí vyrazily do školy. Jedná se o „Kauno tarptautinė gimnazija“, tedy mezinárodní gymnázium, které je v Kaunase jediné, kde alespoň v některých třídách zůstala vyučovacím jazykem ruština. Proto mnoho našich nových spolužáků pochází z různých koutů světa. Jsou například z Ukrajiny, Ruska, Běloruska, ale třeba i z Tádžikistánu.

 

Ve škole nás uvítala milá paní zástupkyně, která s námi vyřídila dokumenty, vytvořila nám rozvrh a také nás představila naší třídní učitelce. Vzdělávání v této instituci nás velmi mile překvapilo příjemnou a uvolněnou atmosférou a vstřícným přístupem učitelů, kteří se snaží aby skutečně každý žák látku pochopil. Navštěvujeme zde poslední ročník střední školy, ve kterém se studenti připravují na místní ekvivalent maturity a na přijímací zkoušky na univerzity. Stejně jako u nás si zde žáci vybírají různé semináře, takže bohužel s našimi spolužáky netrávíme příliš mnoho hodin.

 

Kromě toho, že zde chodíme do školy, objevujeme i krásy druhého největšího litevského města. Samozřejmě si ale musíme i doplňovat učivo z naší české školy. Také plánujeme podniknout pár výletů po Litvě, např. do Vilniusu. Dle místních nám prý zdejší počasí přeje, i když nám se zdá poněkud chladné, deštivé a hlavně velmi nevyzpytatelné. Dnes u dokonce i sněžilo.

 

Cílem našeho pobytu Erasmus+ je rozvíjet si znalosti ruského jazyka. Myslíme, že to se nám docela obstojně daří, i přes drobné problémy s porozuměním různých přízvuků. K tomu nám napomáhá účast na hodinách vedených v ruštině a rozhovory se spolužáky. Naše setrvání zde si zatím přes drobné peripetie velmi užíváme, doufáme, že se sem v příštích letech ještě někdy podíváme a totéž doporučujeme i Vám. A jak by řekli místní: Viso garo!

 

Jana Chaloupková, Lucie Drápelová (4.C)