Na naší škole máme vynikajícího analytického chemika!

Napsal uživatel marba dne 09.02.2022 - 23:01

Na naší škole máme vynikajícího analytického chemika! Pavel Karásek (4.C) se zúčastnil mezinárodní soutěže studentských vědeckých projektů Taiwan International Science Fair (TISF), do které byl nominován díky svému 2. místu v celostátním kole SOČ. Práce byla na téma Leptání povrchu křemenných kapilár za působení superkritické vody (analytická chemie) a jeho prezentační video SOČ, které napoví, čím se zabýval můžete vidět na https://www.youtube.com/watch?v=5Dks6tlgWa0. V této prestižní soutěži získal excelentní první místo. Věřím, že se může stát příkladem pro další studenty, kteří budou jeho příklad následovat. Jak anglicky vedená soutěž probíhala a co všechno se účastí na této soutěži Pavel naučil, nám shrnul v několika následujících větách.

Pavel Karásek – ocenění

Na mezinárodní soutěž Taiwan International Science Fair (TISF) jsem byl nominován díky své práci SOČ. Tu jsem v září prezentoval pomocí posteru před porotou, která o postupech na zahraniční soutěže rozhodovala. Jedna ze soutěží, kam mě porota vybrala, byl právě již zmíněný TISF na Tchaj-wanu. Kvůli celosvětově zhoršené pandemické situaci s variantou omikron se sice tento veletrh vědy konal online, avšak s nepozměněným časovým harmonogramem na celý týden (24.-28.1.). Díky tomu měli všichni soutěžící možnost se na Google Meet zúčastnit například události Welcome party, kde jsme navzájem poznávali odlišnosti v našich kulturách nebo události Mock MUN, kde jsme imitovali jednání Organizace spojených národů a debatovali funkčnost covid certifikátů. Formát a časové rozvrhnutí obhajob bylo totožné se SOČ (10 min PowerPoint prezentace, 5 min diskuze s porotou). Kvůli časovému posunu 7 hodin a nepřesným instrukcím občas vznikaly nejasnosti, díky rychlé komunikaci organizátorů se je však podařilo vyřešit.

Celkově se vyhodnocovala jen první, druhá, třetí a čtvrtá místa, kterých byl dopředu stanovený počet, nezávisle na kategorii oboru. Česká republika se této soutěže letos zúčastnila poprvé a laťku nastavila vysoko. Mně osobně se podařilo vyhrát první místo a mým třem kolegům první, třetí a čtvrté.

I přesto, že jsem se na cestu do Asie těšil, jsem si celý veletrh užil z pohodlí domova, a to hlavně díky seznámení se s lidmi z jiných částí světa. Zároveň je pro mě, kromě velké zkušenosti z první zahraniční konference, největším přínosem skvělé umístění, které v budoucnu plánuji uplatnit na zahraničních vysokých školách.

Mimo jiné jsme také měli shrnout svou práci do dvou minut: https://www.youtube.com/watch?v=W2zvp75zceM&ab_channel=PavelKar%C3%A1sek