Ohlédnutí za Festivalem (ne)svobody

Napsal uživatel horakova dne 01.12.2019 - 22:17

V letošním roce si mnohé evropské země včetně České republiky připomněly významná výročí. Je to přesně 30 let, co jsou jejich občané svobodní. Pro nás to byl především 17. listopad 1989, jedno ze zlomových dat v našich dějinách. A právě toto výročí bylo podnětem k uspořádání akce s názvem Festival (ne)svobody. Ta měla připomínat nejen události 1989, ale vracet se i k roku 1939 a otázce lidské svobody a nesvobody. A zdůraznit skutečnost, že i v dnešní době se v některých zemích žije nesvobodně.

V pátek 15. listopadu se naše škola proměnila v dějiště revoluce, které doprovázely besedy s významnými hosty, mezi nimiž byli absolventi naší školy, disidenti, ekonomové, historici, politologové, novináři a pamětníci. Studenti si tak mohli vytvořit vlastní rozvrh tvořený besedami, filmy a dokumenty, které zobrazovaly nejen atmosféru minulosti, ale i problémy současné společnosti.

Kromě toho byl v každé třídě sestaven stávkový výbor, jehož úkolem bylo během bloku přednášek řešit problémy, související se změnou režimu (otázku trestu smrti a budoucí zahraniční orientace země). Členové měli za úkol zadané téma promyslet, vytvořit transparent s krátkým heslem a sjednotit své názory, který následně prezentovali na „demonstraci“ v tělocvičně. K dotvoření autentické atmosféry zde hrála kapela PanRacek autorské i převzaté protestsongy.

Za celý Studentský parlament doufám, že se studentům akce líbila a děkuji jim za vytvoření skvělé atmosféry, která dovedla festival ke zdárnému konci. Celou akci zorganizoval Studentský parlament ve spolupráci s PK SV a D a vedením školy. Tímto bychom chtěli poděkovat všem organizátorům, učitelům, paní profesorce Šlesingerové za pomoc při organizaci, panu profesoru Horákovi za užitečné rady a připomínky a především všem členům Studentského parlamentu.

Martin Bartoš, 4.A