Angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština. Na našem nižším gymnáziu vyučujeme vedle českého jazyka také pět jazyků světových. Každému z nich jsme v polovině října věnovali jeden den, abychom žákům ukázali to zajímavé z kultury, historie, ale také kuchyně evropských národů. Akce s podtitulem Erasmus+ Days má žákům také ukázat, že učit se jazyky má smysl. Vždyť naši studenti každoročně jezdí do zahraničí také díky programu Erasmus+.
Toledo, Alhambra a Machu Picchu
Týden jazyků zahájila v pondělí 14. října španělština. Studenti i učitelé si mohli v jazykové učebně formou Kahootu ověřit své znalosti o Španělském království. Ve studovně pak skládali puzzle s obrázky Toleda, Alhambry, Machu Picchu a patagonské přírody. Proběhl také 2. ročník soutěže ve výrobě vlastního papírového vějíře a po vynaloženém úsilí se zájemci občerstvili pochoutkami španělské kuchyně, které připravili studenti a studentky kvart a po kterých se jen zaprášilo, jak napsala paní kolegyně Bučková.
Apple bobbing aneb lovení jablek z lavoru
Úterní Den angličtiny nabídnul zážitky pro různé smysly. Odvahu a otužilost vyžadovala disciplína zvaná apple bobbing — oblíbená halloweenská hra, kdy soutěžící loví pusou jablka z vany plné vody, v našich podmínkách postačily lavory. Kdo nezanořil obličej, měl možnost ochutnat dunking biscuits, sušenky máčené v anglickém čaji s mlékem, a ověřit své znalosti kultury zemí EU kvízem. V jídelně proběhla juggling challege — škola žonglování a na školním dvoře regulérní fotbalový zápas pískaný anglickým refereem.
Ve středu převzala pomyslnou štafetu francouzština. Také program spojený s francouzským jazykem a Francií se dětem moc líbil. “Za zmínku jistě stojí kvíz, který vytvořily samy holky ze sekundy a byl moc vydařený. Měl u publika úspěch, soutěžící u toho ječeli tak, že jsem myslela, že přijdu o poslední zbytky rozumu,” zavzpomínala paní profesorka Řihánková.
V pátek první blok jazykových programů ukočil Den němčiny. V jídelně si studenti mohli zkusit znalosti reálií německy mluvících zemí pomocí jednoduchého kvízu a zároveň ochutnat nějaké ty dobroty. “V jazykové učebně jsme si společně zahráli Kahoot, milovníci tance měli možnost si zatančit. Kdo chtěl, účastnil se soutěže ve zpívání karaoke. Nabídka aktivit byla pestrá a myslím, že se nikdo nenudil,” shrnula paní kolegyně Adámková.
Škoda lásky, kterou jsem tobě dala…
V pondělí 21. října jsme při Erasmus Days oslavili i náš rodný český jazyk.
Za vydatné pomocí kvarty B byla pro studenty na Příční připravena spousta aktivit.
V jazykové učebně mohli vyzkoušet Kahoot!, který je zavedl do světa dialektů, ve studovně je očekávala přehlídka dílů ze série Dějiny udatného českého národa doplněná dobrotami všeho druhu – pravými českými buchtami a koláči, nápaditými chlebíčky i jablečným moštem z moravského sadu.
V předsálí jídelny si mohli zájemci zaveršovat a v jídelně nejen otestovat svou znalost přísloví a rčení, ale také poznávat zajímavá archaická slova.
Nejodvážnější si v tělocvičně za tónů písně „Škoda lásky“ vyzkoušeli kroky české polky i jednoduché taneční figury a všichni byli po zásluze odměněni karamelkami, napsala paní profesorka Ptáčková.
Ruská ruleta a Gorbačovova skvrna
Posledním jazykem, který jsme žákům nižšího gymnázia představovali, byla ruština. Jazyk Puškina, Tolstého nebo Čajkovského dnes nezažívá nejlepší časy. Na Jarošce jsme jej ale nepřestali učit, protože odmítáme optiku, kterou se na jazyky pohlíželo ve 20. století. Ruština není a nemůže být viníkem současné strašné války na Ukrajině. Stále víc cítíme, že je spíše její další obětí.
A co jsme při Dnu ruštiny prezentovali? Napekli jsme více jak padesát palačinek a letošní prváci z vyššího gymnázia je žákům servírovali na slano, se sýrem a šunkou, jak to mají na východě rádi. Doslova proudem tekl kvas, který jsme zakoupili v ukrajinském obchůdku Oděsa. Skládali jsme matrjošky na rychlost, prezentovali naše současné ruskojazyčné výlety (do Pobaltí). Ve studovně byl velký zájem o ruskou ruletu s Antonem. Kdo prohrál (a střelil si ho hlavy nabitou kapslovou pistolí), musel vypít panáka nefalšované ruské… vody z kohoutku.
A ještě otázka na závěr — žáci ji měli v kvízu — co myslíte, je možné, že se slavná skvrna, kterou měl na hlavě Gorbačov, tiskla na láhve portského vína?
Týden jazyků se na Příční opět vydařil. Velké poděkování patří všem, kdo se podíleli na jeho organizaci.
Společně napsali
učitelé jazyků z Příční