Svátky, zvyky a tradice v dalším dílu seriálu Brno – Darmstadt

Napsal uživatel horakova dne 10.10.2012 - 16:54

Druhá část letošní výměny Brno – Darmstadt se uskutečnila v našem městě třetí zářijový týden. V bohatém programu měla své místo také projektová práce, která se již dávno stala nedílnou součástí výměny. Tuto tradici bychom rádi zachovali i do budoucna. A protože v naší letité spolupráci se dá hovořit i o pevně zakotvených zvycích, téma letošního projektu bylo nasnadě. Tím spíše, že pro všechny zúčastněné je výměnný týden - po všech náročných přípravách, které mu předcházejí - takovým malým svátkem…

A jak práce probíhala? Nejprve studenti sestavili přehled českých a německých svátků a konstatovali, že v obou zemích je důvodů k oslavám více než dost. Poté diskutovali o shodách a rozdílech v prožívání dvou nejvýznamnějších svátků – Vánoc a Velikonoc. Některé zvyky máme podobné, jiné jsou naprosto odlišné. Největší údiv u německých studentů vyvolal velikonoční karabáč a tradice, které na Moravě říkáme šmigrust. Studenti také vyrazili do darmstadtských a brněnských ulic s dotazníky a náhodné kolemjdoucí lákali k vyjádření názorů na různé svátky a tradice. Statisticky zpracované výsledky byly více než zajímavé. Tak například němečtí mladíci do dvaceti let jsou přesvědčeni, že vánoční dárky nosí Ježíšek, zatímco pánové po čtyřicítce hojně spoléhají i na Santu Clause a „Vánočního muže“, který na území České republiky dosud nepronikl. U nás má téměř výhradní monopol na dárky Ježíšek, pouze necelých 5 % populace ve věku 21-40 let připouští, že by se mohl podílet i Santa Claus. Když nás statistika vyčerpala, vrhli jsme se na tradiční venkovský život v dřívějších dobách. V Německu jsme navštívili muzeum v Leeheimu, u nás zase Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde jsme na vlastní kůži pocítili, že déšť může být vnímán zemědělci a návštěvníky „valašské dědiny“ diametrálně odlišně…

Na závěr nezbylo, než poznatky obou výměn zakonzervovat do prezentací a projekt zhodnotit. Studenti konstatovali, že téma se jim líbilo, my zase vyjadřujeme uspokojení nad tím, že všech stanovených cílů bylo dosaženo. A velmi nás potěšilo, že Sebastian Lorenz pozval německé i české kamarády na hody do Zbýšova a Nesvačilky, čímž bylo prokázáno, že moravské svátky, tradice a zvyky nejsou jen muzejní záležitostí.

I tato akce přispěla k vyjádření německých studentů: „Der Austausch ist SKVĚLÁ !!!“

Martina Literáková

 

Foto: Iveta Frintová