Dne 21. března se konalo krajské kolo biologické olympiády kategorie A. Z naší školy postoupili dokonce dva studenti, oba ze 4.B, Tomáš Sláma a Ema Káňová. 59. ročník této soutěže na téma „paměť“ se po několika letech konal opět na Mendlově univerzitě a přichystal si spoustu záludných úkolu, teoretických i praktických. Soutěžící řešili
všeobecný test, poznávačku a tři praktické úlohy.
Pořadatelé si pro úlohy vybrali opravdu nápaditá témata, konkrétně forenzní entomologii (stanovení doby úmrtí u lidí na základě znalostí o hmyzu), melissopalynologii (zkoumání složení pylových zrn v medu) a určování genotypů slunéčka východního na základě zbarvení krovek. Poznávačka byla také doplněna o speciální exempláře, které týkaly všech okruhů biologie a okrajově i geologie.
Z celkového počtu 30 studentů se Tomáš Sláma umístil na 4. místě a Ema Káňová na 8., oba jako úspěšní řešitelé.
Děkuji oběma nejen za účast, ale také za vynikající výsledky a reprezentaci naší školy v biologické olympiádě po celou dobu studia!
Kategorie B
Krajské kolo biologické olympiády kategorie B se konalo 4. dubna v kampusu Přírodovědecké fakulty Masarykovy University v Bohunicích. Stejně jako ve vyšší kategorii A byla tématem letošního ročníku paměť, a to jak paměť v tradičním slova smyslu, tak i paměť krajiny či DNA. Soutěž se skládala ze dvou teoretických úloh, jedné
úlohy praktické, poznávačky, speciální poznávačky a testu všeobecných biologických znalostí.
První teoretická úloha se zaměřovala na fylogenetiku – soutěžící například porovnávali fylogenetické stromy zlatohlávků nebo určovali, které druhy obratlovců jsou si blíže příbuzní. Druhá teoretická úloha se zaměřovala na krajinu a její změnu v průběhu času, součástí zadání byly i části historické mapy. V rámci třetí, praktické úlohy soutěžící pozorovali pod mikroskopem dělení buněk z kořenové čepičky odpovídali na záludné otázky o DNA a jejím převodu do aminokyselin.
Další částí soutěže byla poznávačka 30 organismů. Vyskytovaly se tu organismy naprosto běžné a známé – např. kočka nebo rákos – ale i zvířata a rostliny poněkud méně známé, jako třeba sametka nebo klínatka. Spolu s normální poznávačkou soutěžící řešili i poznávačku speciální, kde byly otázky různorodých témat – např. Kde bychom mohli spatřit vampýry pijící krev kravám?
Jako poslední přišel na řadu test, u kterého se měly zjistit všeobecné biologické
znalosti, nicméně podle mnoha soutěžích se otestovala spíše schopnost dobře tipovat – jako příklad postačí jedna otázka: Co je pro rybu hlavním problémem při snaze dostat se do nebeského rybníka?
Ačkoliv byla soutěž náročná, všichni soutěžící snad odcházeli spokojeni s nově nabytými znalostmi i drobnou odměnou. Úspěšní řešitelé, mezi nimi i naše studentka Veronika Vaňáčková (6. místo), navíc dostali certifikát zajišťující přijetí na některé přírodovědné obory.
Blahopřejeme všem skvělým soutěžícím!
Současně děkujeme Emě Káňové a Veronice Vaňáčkové za vylíčení zážitků z této soutěže a předání zkušeností dalším studentům, kteří by rádi v dalších letech soutěžili v tomto oboru.