Kdy­by mi sáh­li na děti, vyklo­pím jim všech­no

Tak se moh­la jme­no­vat kapi­to­la v kníž­ce vzpo­mí­nek brněn­ských žen — disi­den­tek — na kte­ré spo­lu­pra­co­va­la naše absol­vent­ka Jana Sou­ku­po­vá. Tato význam­ná brněn­ská novi­nář­ka a spi­so­va­tel­ka při­šla 18. lis­to­pa­du na Jaroš­ku vzpo­mí­nat na obdo­bí tota­li­ty. Žáky jako vždy ohro­mi­la svým kouz­lem osob­nos­ti. Bese­da s Janou Sou­ku­po­vou ale neby­la to jedi­né, co jsme při Fes­ti­va­lu (ne)svobody stu­den­tům nabíd­li.

Putin opět lyžo­val v tělo­cvič­ně

Deník Anny Polit­kov­ské. Kni­ha, kte­rá zdo­ku­men­to­va­la nástup vra­ha k moci, se sta­la před­lo­hou slav­né hry Diva­dla Líšeň. Her­ci a tech­ni­ci toho­to diva­dla nám opět v tělo­cvič­ně posta­vi­li svůj vojen­ský han­gár a pří­mo v něm sehrá­li v pátek 15. lis­to­pa­du tři reprí­zy smut­né hry o rus­kém dik­tá­to­ro­vi. Žáci kvart, prv­ní­ho a dru­hé­ho roč­ní­ku Jaroš­ky tak moh­li téměř vše­mi smys­ly pocí­tit na vlast­ní kůži, jak vypa­dá nástup tota­li­ty.

“A co Putin? Asi lyžu­je,” napsa­la do dení­ku novi­nář­ka Polit­kov­ská krát­ce před­tím, než ji v roce 2006 zastře­li­li prá­vě v den Puti­no­vých naro­ze­nin. V době, kdy Rus­ko vede agre­siv­ní vál­ku na Ukra­ji­ně a věz­ní disi­den­ty, je hra stá­le nesmír­ně aktu­ál­ní.

V aule řádil pro­ku­rá­tor Urvá­lek

Stu­den­ti 3. a 4. roč­ní­ků u pří­le­ži­tos­ti stát­ní­ho svát­ku nastu­do­va­li pro svo­je spo­lu­žá­ky diva­del­ní před­sta­ve­ní PROCES. Nechtě­li pou­ká­zat pou­ze na hrů­zy spo­je­né s vykon­stru­o­va­ný­mi poli­tic­ký­mi pro­ce­sy v 50. letech. Ale i na to, že demo­kra­cie není samo­zřej­mos­tí a v pří­pa­dě ohro­že­ní by se za ni mělo vždy bojo­vat.

“Roz­krý­vá­me ošk­li­vé věci, o kte­rých se lidé nemě­li nikdy dozvě­dět”

Veli­ké­ho aplau­su se v pátek dočkal při bese­dě se stu­den­ty zná­mý novi­nář Lukáš Valá­šek. Absol­vent Jaroš­ky z roku 2008 je dnes opo­rou inves­ti­ga­tiv­ní­ho oddě­le­ní Seznam Zpráv. Před stu­den­ty se zamýš­lel nad úlo­hou inves­ti­ga­ti­vy v demo­kra­tic­kém stá­tě. Vzpo­mí­nal na léta na Jaroš­ce a dával zájem­cům o stu­di­um žur­na­lis­ti­ky cen­né rady. Zazně­la také varo­vá­ní před pou­ží­vá­ním sítě Tik­Tok a čín­ským vli­vem v Evro­pě. Lukáš nikdy neod­mí­tá nabíd­ku při­jít za naši­mi stu­den­ty, a my si toho moc váží­me!

Žáci z Příč­ní roz­hod­ně také nepři­šli zkrát­ka. Ter­ci­á­ni zhléd­li v kině Art úspěš­ný film Jiří­ho Mád­la Vlny. Pri­my a sekun­dy navští­vi­li pří­mo na Příč­ní pra­cov­ní­ci spo­leč­nos­ti Post Bellum. Blo­ky zážit­ko­vé výu­ky zamě­ři­li na různá obdo­bí 20. sto­le­tí. Zkrát­ka, Fes­ti­val (ne)svobody zno­vu uká­zal, že nám na Jaroš­ce zále­ží také na moder­ních ději­nách a sou­čas­ných pro­blé­mech. Koho pozve­me příš­tě?

P.S. veli­ké podě­ko­vá­ní pat­ří všem, kdo se na pro­gra­mech naše­ho fes­ti­va­lu podí­le­li.

Michal Horák a Len­ka Mar­ko­vá,
uči­te­lé spo­leč. věd


Uveřejněno

v

od