Tak se mohla jmenovat kapitola v knížce vzpomínek brněnských žen — disidentek — na které spolupracovala naše absolventka Jana Soukupová. Tato významná brněnská novinářka a spisovatelka přišla 18. listopadu na Jarošku vzpomínat na období totality. Žáky jako vždy ohromila svým kouzlem osobnosti. Beseda s Janou Soukupovou ale nebyla to jediné, co jsme při Festivalu (ne)svobody studentům nabídli.
Putin opět lyžoval v tělocvičně
Deník Anny Politkovské. Kniha, která zdokumentovala nástup vraha k moci, se stala předlohou slavné hry Divadla Líšeň. Herci a technici tohoto divadla nám opět v tělocvičně postavili svůj vojenský hangár a přímo v něm sehráli v pátek 15. listopadu tři reprízy smutné hry o ruském diktátorovi. Žáci kvart, prvního a druhého ročníku Jarošky tak mohli téměř všemi smysly pocítit na vlastní kůži, jak vypadá nástup totality.
“A co Putin? Asi lyžuje,” napsala do deníku novinářka Politkovská krátce předtím, než ji v roce 2006 zastřelili právě v den Putinových narozenin. V době, kdy Rusko vede agresivní válku na Ukrajině a vězní disidenty, je hra stále nesmírně aktuální.
V aule řádil prokurátor Urválek
Studenti 3. a 4. ročníků u příležitosti státního svátku nastudovali pro svoje spolužáky divadelní představení PROCES. Nechtěli poukázat pouze na hrůzy spojené s vykonstruovanými politickými procesy v 50. letech. Ale i na to, že demokracie není samozřejmostí a v případě ohrožení by se za ni mělo vždy bojovat.
“Rozkrýváme ošklivé věci, o kterých se lidé neměli nikdy dozvědět”
Velikého aplausu se v pátek dočkal při besedě se studenty známý novinář Lukáš Valášek. Absolvent Jarošky z roku 2008 je dnes oporou investigativního oddělení Seznam Zpráv. Před studenty se zamýšlel nad úlohou investigativy v demokratickém státě. Vzpomínal na léta na Jarošce a dával zájemcům o studium žurnalistiky cenné rady. Zazněla také varování před používáním sítě TikTok a čínským vlivem v Evropě. Lukáš nikdy neodmítá nabídku přijít za našimi studenty, a my si toho moc vážíme!
Žáci z Příční rozhodně také nepřišli zkrátka. Terciáni zhlédli v kině Art úspěšný film Jiřího Mádla Vlny. Primy a sekundy navštívili přímo na Příční pracovníci společnosti Post Bellum. Bloky zážitkové výuky zaměřili na různá období 20. století. Zkrátka, Festival (ne)svobody znovu ukázal, že nám na Jarošce záleží také na moderních dějinách a současných problémech. Koho pozveme příště?
P.S. veliké poděkování patří všem, kdo se na programech našeho festivalu podíleli.
Michal Horák a Lenka Marková,
učitelé společ. věd