Eras­mus: naše žač­ky píší z Litvy

Zdra­ví­me Jaroš­ku po prv­ním týd­nu v Litvě, kam jsme vyra­zi­ly v rám­ci pro­gra­mu Eras­mus+ na dvou­tý­den­ní jazy­ko­vý pobyt. Hlav­ním cílem je zlep­šit si úro­veň rus­ké­ho jazy­ka a to pře­de­vším v mlu­ve­ném pro­je­vu. Pro­to zde v Kauna­su navště­vu­je­me mezi­ná­rod­ní gym­ná­zi­um “Kau­no Tarptau­tinę gim­na­zi­ją”. A jak se nám tu zatím daři­lo?

V nedě­li 22. září 2024 jsme po nároč­né (šest­nác­ti­ho­di­no­vé) ces­tě auto­bu­sem úspěš­ně dora­zi­ly do cílo­vé desti­na­ce i s hodi­no­vým posu­nem. Hned násle­du­jí­cí den jsme, vyba­ve­ny dvou­le­tou zna­los­tí rus­ké­ho jazy­ka, štrá­do­va­ly popr­vé do ško­ly. Tam jsme vel­mi rych­le zjis­ti­ly, že ply­nu­lé ruš­ti­ně paní Jany, zástup­ky­ni ředi­te­le, kte­rá se nám vel­mi ochot­ně sna­ží pomo­ci, rozu­mí­me jako koza petr­že­li. Přes­to jsme se nako­nec domlu­vi­ly a odha­li­ly, в чём дело [v čom dělo] a byla nám při­řa­ze­na žač­ka jmé­nem Liza, se kte­rou se dle její­ho roz­vr­hu účast­ní­me vyu­čo­vá­ní.

Jeli­kož je Liza v 12. roč­ní­ku (obdo­ba naše­ho matu­rit­ní­ho), je její roz­vrh tvo­řen z vel­ké čás­ti voli­tel­ný­mi semi­ná­ři. Tak­že si “uží­vá­me” napří­klad vel­ké por­ce mate­ma­ti­ky. V našem roz­vr­hu však nechy­bí ani hodi­ny tělo­cvi­ku, eti­ky
a rus­ké­ho jazy­ka (rusų kal­ba), kde je podob­ně jako u nás v češ­ti­ně roze­bí­rá­na rus­ká lite­ra­tu­ra. Pro milov­ní­ky Dosto­jev­ské­ho a jeho Преступление и наказание (Zlo­čin a trest) tedy hoto­vý ráj.

Po týd­nu na gym­ná­ziu jsme také zare­gis­tro­va­ly hned něko­lik zvlášt­nos­tí. Zapr­vé, jed­not­li­vé hodi­ny zde neu­kon­ču­je jed­no­tvár­né drn­če­ní škol­ní­ho zvon­ku, nýbrž úry­vek z pís­ně The sound of silen­ce. Stu­den­ta míst­ní ško­ly tak pozná­te nejen pod­le nezdra­vé fixa­ce na tuto sklad­bu, ale také pod­le škol­ní uni­for­my s logem gym­ná­zia.

Dal­ším pře­kva­pe­ním jsou zde hodi­ny země­pi­su, v nichž je lát­ka vyu­čo­vá­na v litev­ském i rus­kém jazy­ce záro­veň. Děje se tak pro­to, že je uči­vo tře­ba vysvět­lit žákům růz­ných národ­nos­tí, napří­klad z Ukra­ji­ny, Bělo­rus­ka, Rus­ka, ale i domá­cím Litev­cům, z nichž někte­ří rus­ky pří­liš nero­zu­mí.

Ve čtvr­tek jsme měly tu čest poskyt­nout video roz­ho­vor míst­ním škol­ním novi­nám, kte­ré vychá­zí pra­vi­del­ně kaž­dé pon­dě­lí. Dou­fá­me v milo­srd­né ohod­no­ce­ní naše­ho rus­ké­ho
pro­je­vu.

Když si zrov­na nelá­me­me hla­vu ruš­ti­nou, trá­ví­me čas obje­vo­vá­ním Kauna­su. Toto měs­to pře­ky­pu­je vel­kým množ­stvím kos­te­lů, par­ků, soch a pře­de­vším ven­kov­ních spor­to­višť. Se správ­ným vyba­ve­ním si tak na téměř kaž­dém rohu může­te zahrát tře­ba bas­ket­bal, kte­rý je v celé Litvě až nábo­žen­sky oblí­be­ný. Z našich прогулoк (pro­chá­zek) jsme kro­mě domi­nan­ty měs­ta, kos­te­la sva­té­ho Archan­dě­la Micha­e­la, nevy­ne­cha­ly ani napří­klad Kauna­ský hrad, Devá­tou pev­nost či míst­ní zoo.

V násle­du­jí­cím týd­nu máme v plá­nu navští­vit míst­ní pla­vec­ký are­ál, zajít se spo­lu­žá­ky na bow­ling a pil­ně se věno­vat stu­diu. 🙂

Indi­vi­du­ál­ní mobi­li­ta stu­den­tek byla finan­co­vá­na z gran­tu Eras­mus.


Tak до скорой встречи,
Klá­ra Komár­ko­vá a Vero­ni­ka Němeč­ko­vá, 4.D


Uveřejněno

v

,

od