„Pokud dostanete šanci jet, určitě nezaváhejte.“ Takto shrnuje exkurzi do Pobaltí z přelomu června a července žačka 1.B Valerie Němcová. Tuhle šanci dostalo letos 25 studentů vyššího i nižšího gymnázia. Čekal je týden v Pobaltí nabitý programem. A co tak zajímavého mohli na místě prožít?
Předně, nešlo až tak o jedno místo. Exkurze do Pobaltí byla spíše takovou „road movie“. Objednaný autobus nás totiž vozil po různých městech dvou pobaltských států – Litvy a Lotyšska. Naší první zastávkou byl Kaunas, partnerské město Brna a zároveň spřátelený region Jihomoravského kraje. Právě díky spolupráci s místním Mezinárodním gymnáziem Kaunas nám kraj přidělil štědrou dotaci 230 tisíc korun. „S ruštinou v Litvě to bylo trochu horší, použila jsem ji jenom v rámci prohlídek s průvodci a v den, kdy jsme navštívili gymnázium. Tam jsem si popovídala pěkně rusky s tamějšími studenty,“ vzpomíná Valča. V Kaunasu se studentům asi nejvíce líbila místní lanovka a také návštěva protiatomového krytu z dob komunismu.
Hora křížů — magické místo uprostřed širých litevských rovin
Po dvou dnech nás autobus zavezl do sousedního Lotyšska. Cestou jsme ale ještě navštívili věhlasnou Horu křížů, legendární poutní místo Litvy. Tisíce křížů namačkaných na malém kopečku. Přání, modlitby, vzkazy do nebe i náhodným poutníkům. Objevili jsme i kříže, co sem přivezli lidé z Brna. Spalující vedro dodávalo naší pouti příchuť opravdové kalvárie.
Konečně jsme třetího dne našeho putování dorazili do Rigy, metropole Lotyšska a největšího města Pobaltí. „Bylo to úžasné. Zavítali jsme do končin, kam se asi jen tak znovu nepodívám. Je pravda, že jsem byl původně v rozpacích a zažíval trošičku kulturní šok, ale vždycky jsem si dokázal zvyknout, ať už v Kaunasu nebo v Rize, a nakonec jsem si obě města oblíbil,“ vzpomíná na zájezd také Marek Kalenda ze 4.C. Riga člověka pohltí svojí atmosférou. Středověké křivolaké uličky v centru, secesní a kubistické domy v okolí, neustálý ruch a shon kontrastující s majestátní klidnou řekou Daugavou.
Koupání v Baltském moři a kurz ruštiny
Na předměstí Rigy leží malebné přímořské letovisko Jurmala. Jelikož na konci června i v Pobaltí teploty přesahovaly třicítku, vyrazili jsme vlakem dvakrát k moři. „Nejvíc jsem si užila odpoledne strávená v Jurmale u moře, cítila jsem se tam jako někde v Chorvatsku. Jediné, co vám tam může chybět, jsou pláže přeplněné českými turisty,“ vtipkuje Valerie.
Hlavním cílem naší exkurze bylo zlepšení ruštiny. Válka, kterou v roce 2022 rozpoutal Kreml, nám nyní znemožňuje cestovat za ruštinou na Ukrajinu i do Ruska, kam jsme jezdili dříve. V Kaunasu proto od roku 2022 budujeme partnerství právě s ruskojazyčným gymnáziem. Mnohem lepší situace je v Lotyšsku, kde ruštinu běžně užívá velká část populace. „V Rize jsem ruštinu slyšela na každém rohu a mohla jsem jí v klidu i mluvit,“ potvrzuje Valerie. V místním jazykovém centru Pygmalion naši žáci absolvovali také dvoudenní intenzivní jazykový kurz. Pracovali v malých skupinkách s rodilými mluvčími, aby se ještě více zdokonalili. Veškeré programy – exkurze, procházky s průvodci, projektový den ve škole – probíhaly také v ruštině. „Cítím, že jsem se částečně zlepšil. Tento zájezd mě ale hlavně motivoval se ruštině věnovat více než doposud,“ dodává Marek.
Lidový kroj z Drásova nás reprezentoval v Litvě
Jihomoravský kraj nám přiděluje dotace na konkrétní projekty. Letošním tématem naší exkurze byl textil. Naši žáci v Kaunasu prezentovali Brno jako dřívější „Moravský Manchester“. Litevští studenti zase předváděli len, který se dosud v Pobaltí pěstuje pro textilní průmysl. Nenechali jsme se zahanbit a přivezli také kousek naší moravské kultury. Žačka Petra Bělušová z 2.A si zabalila svůj lidový kroj z Drásova na Tišnovsku. Předváděla ho v kaunaském gymnáziu, tančila polku a nakonec v kroji chodila i ulicemi Rigy a přitahovala tak pozornost místních i turistů.
Veliké poděkování za podporu patří Jihomoravskému kraji, jehož zaměstnanci nám také připravili balíčky s moravským vínem jako dárky pro naše pobaltské partnery. Reklamní batůžky s logem Brna a mnoha dárečky přichystala také kancelář brněnské primátorky, paní Markéty Vaňkové. Za všechny dárky moc děkujeme.
A na závěr výzva pro další žáky. Nebojte se studovat ruštinu, ať už povinně nebo volitelně. Jazyk rozhodně využijete, možná v této turbulentní době ještě více, než tomu bylo předtím. A nebojte se přihlásit na naše zájezdy, které pořádáme každý rok. „Ještě jednou a ne naposledy zmiňuji, že tento výlet byl úžasný, super lidi, zážitky i jídlo. Byl to jeden z nejlepších školních výletů, na kterém jsem byla,“ uzavírá Valerie. Tak co, kam vyrazíme příště?